Předporodní kurzy po pauze opět rodiče připraví na příchod miminka

26.5.2020

Budoucí maminky budou moci od června znovu zavítat do novojičínského Rodinného centra Mozaika a společně s odborníky novojičínské nemocnice probrat témata spojená s těhotenstvím, porodem i péčí o dítě a rodinu. Nemocnice Nový Jičín, která patří do skupiny AGEL, po tříměsíční koronavirové pauze opět rozjíždí oblíbené předporodní kurzy, a to také v Kopřivnici a Hranicích. Kurzy se ovšem budou muset ještě stále přizpůsobit současným pandemickým opatřením.

Vše kolem porodu, jak zní také název kurzu, objasní čtyři lekce, během nichž si ženy popovídají o porodu s lékařem i porodní asistentskou, novorozenecká sestra dodá cenné rady o kojení a nebude chybět ani cvičení těhotenské jógy. Rodičky se dozvědí vše o průběhu porodu, o možných komplikacích, tlumení bolesti, nacvičí správné dýchání, řeč bude o šestinedělí, laktaci, technikách kojení či péči a manipulaci s kojencem. Během lekcí bude samozřejmě také prostor pro otázky a diskuzi.

Předporodní kurz ovšem bude moci probíhat za dodržení hygienicko-epidemiologických podmínek, což přinese určitá omezení. „Jsme rádi, že můžeme kurz opět obnovit, i když s jistými opatřeními. Počet těhotných, které se budou kurzu účastnit, plánujeme na deset, abychom mohli zajistit dostatečné rozestupy. Samozřejmě budeme mít k dispozici dezinfekční prostředky, rukavice, štíty, ústenky/roušky,“ popisuje vedoucí lékařka novojičínské porodnice MUDr. Jana Kopencová s tím, že v současné době prozatím nejsou v plánu prohlídky porodních sálů. „V letních měsících bychom si přáli nově zajistit cvičení gravid jógy online,“ doplňuje.

Předporodní kurzy novojičínské nemocnice jsou velmi oblíbené. Ročně jimi projde, jak v RC Mozaika, tak kopřivnickém rodinném centru Heidi, na 200 budoucích maminek. Během pozastavení kurzů měly těhotné možnost kontaktovat porodnické oddělení nemocnice cestou online poradny na webových stránkách nemocnice nebo telefonicky. Tým porodnice byl takto maminkám velkou oporou. „Během této doby počet dotazů v online poradně přibyl. Bylo jich nejvíce na počátku karantény, rovněž také na facebookových stránkách,“ uvedla MUDr. Jana Kopencová.

Jak se přihlásit

Na předporodní kurzy, které v RC Mozaika startují 2. června od 15.30, se zájemkyně mohou přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky e-mailem na michaela.kucerova@nnj.agel.cz nebo telefonicky na čísle 739 327 334. Registrovat se mohou také maminky na kurz do Heidi rodinného centra v Kopřivnici, který začíná 3. června v 16.00, a to prostřednictví mailu radka.hyvnarova@nnj.agel.cz nebo telefonicky 739 609 372. A 1. června v 16.00 se rozjíždí předporodní kurz také ve Studiu Jitka v Hranicích, kde se zájemkyně mohou hlásit na mail jana.jirickova@nnj.agel.cz nebo na čísle 556 773 730.

Cena předporodního kurzu je 800 korun, které mohou účastnice uhradit jednorázově bankovním převodem, nebo jednotlivě na lekcích. Při platbě celého kurzu předem obdrží nastávající maminky dárkový poukaz na 200 korun do Lékárny AGEL v areálu Nemocnice Nový Jičín, kde si může nakoupit těhotenské vitamíny nebo kosmetiku pro miminko.