Plodnému půlroku v porodnici Nemocnice AGEL Nový Jičín dominoval Jakub

10.7.2020

Velice plodných šest měsíců zaznamenala porodnice Nemocnice AGEL Nový Jičín. Zatímco loni zde přišlo v první polovině roku na svět 323 dětí, v letošním roce zapsali zdravotníci do porodních knih již 381 novorozenců. Jeden chlapeček vážil téměř šest kilogramů.

Sajmon, Marcus Anthony, James, Angel Luis, Diego nebo Zara, Sayda, Jovana, Lola, Eleanor. To jsou jména některých ze 381 dětí, které přišly v prvním pololetí letošního roku na svět v Nemocnici AGEL Nový Jičín. „Z hlediska pohlaví dominovali chlapci v počtu 195, novorozených děvčátek pak bylo 186,“ sdělila staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín Dana Babeľová. Počet porodů byl ale nakonec v prvním pololetí o jeden menší než počet narozených dětí, což znamená, že jedna maminka v Novém Jičíně porodila dvojčata.

„I přes občasný výběr exotických jmen, rodiče svým dětem vybrali také tradiční česká jména jako Jakub (17x), Ondřej (8x), Filip a Vojtěch (7x). U děvčátek převládala jména Anna a Eliška (8x), Adéla a Natálie (7x),“ upřesnila Dana Babeľová. Staniční sestra přiznává, že během koronaviru maminky velmi špatně nesly zákaz návštěv, zároveň ale velmi oceňuje, že rodičky a jejich rodiny přinášely na novorozenecké oddělení ručně šité roušky. V prvním pololetí přišlo na svět v novojičínské nemocnici také jedno velmi statné miminko. „V naší porodnici se narodil chlapeček, který po narození vážil 5,9 kilogramů,“ potvrdila Dana Babeľová.

Porodnice Nemocnice AGEL Nový Jičín se specializuje na diagnostiku vrozených vývojových vad ve 2. trimestru těhotenství. V uplynulých letech investovala porodnice do modernizace interiéru i nového vybavení, mezi které patří například nové porodní lůžka nebo kojící polštáře. Pro ženy před porodem pořádá porodní oddělení nemocnice předporodní kurzy. V porodnici funguje systém rooming-in, pro širokou veřejnost je zde k dispozici laktační poradna a novorozenecké oddělení také zapůjčuje maminkám monitory dechu.