Nemocnice AGEL Nový Jičín zaznamenala nárůst pacientů s kolapsovými stavy – na vině je tropické počasí

10.8.2020

Nárůst pacientů s kolapsovými stavy a závratěmi zaznamenala v posledních dnech Nemocnice AGEL Nový Jičín. Pacienti jsou zejména senioři, kteří podceňují tropické teploty.

S vlnou veder, která s sebou přinesla tropické teploty, přibylo práce zejména zdravotníkům. Do novojičínské nemocnice přiváží pacienty s kolapsovými stavy, závratěmi a dehydratací, jež jsou vyvolány právě tropickým počasím. „Naši zdravotníci v těchto dnech ošetří denně několik pacientů, jejichž zdravotní potíže způsobily vysoké teploty. U lehčích stavů pomůže ambulantní ošetření, většinou je však nutná krátkodobá hospitalizace. Ve většině případů jsou pacienty starší lidé, často s přidruženými interními nemocemi,“ prozradila manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice AGEL Nový Jičín Mgr. Petra Czyžová.

Lékaři proto doporučují, aby lidé kolem poledne omezili pobyt na slunci i aktivity vyžadující nadměrnou fyzickou zátěž. Zejména seniorům pak vzkazují, aby dodržovali pitný režim, a pokud je to možné, ven vůbec nevycházeli. Pokud je pohyb na slunci nezbytně nutný, pak je vhodné preferovat ranní a večerní hodiny, kdy je horko přece jenom o poznání snesitelnější.

Kromě toho lékaři také upozorňují na fakt, že mnozí z nás si neuvědomují, že alkohol a káva neslouží k zavodňování, ale tělo naopak dehydratují. Mnozí lidé totiž mají často tendenci hasit žízeň alkoholovými nápoji, avšak právě alkohol spolu s kávou tělo dehydratuje. Doporučují se proto v takovýchto dnech vypít ke kávě alespoň jednu či dvě sklenice vody. Podle nich je nejvhodnější tekutinou k udržování pitného režimu čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy či čaj.