Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Transfuzní oddělení

Darování krve v období pandemie COVID-19

Vážení dárci,

zveřejňujeme stanovisko Společnosti pro transfuzní lékařství k bezpečnosti darování krve a jejích složek v období akcelerace pandemie SARS-CoV-2

Informace určena pro: dárce krve a jejích složek

Originál PDF dokumentu ke stažení: ZDE

Riziko přenosu infekce SARS-CoV-2 krevní transfuzí je zatím pouze teoretické a dosud nebylo prokázáno. Nařízená karanténní opatření se v ČR nevztahují na činnost zařízení transfuzní služby (ZTS) a darovat krev je přes veškerá epidemiologická opatření nadále žádoucí. 

Dárci krve a jejích složek jsou při odběrech chráněni a jednotlivá ZTS v souvislosti s pandemií COVID-19 zavedla řadu bezpečnostních opatření, s cílem zabránit možnosti vzájemného přenosu infekce mezi dárci a personálem. Pracovníci transfuzních oddělení zjišťují, zda jsou dárci zdrávi a zda nemají riziko nákazy COVID-19. Transfuzní oddělení také zajišťují dodržení bezpečných odstupů mezi dárci. K ostatním bezpečnostním opatřením patří ochranné roušky, které používají dárci a personál transfuzních oddělení, případně další ochranné pomůcky dle rozhodnutí zřizovatele ZTS, po odběru se provádí důsledný úklid a dezinfekce pracovních prostorů.

V případě, že by se u dárce v následných dnech po odběru zjistila infekce SARS-CoV-2, je potřeba neprodleně informovat transfuzní oddělení. Pro prodělané infekci, resp. onemocnění Covid-19 je obvykle možné krev a její složky darovat za 14 až 28 dní po uzdravení. V takovém případě je vhodné uvažovat o darování tzv. rekonvalescentní plazmy pro léčbu pacientů s onemocněním Covid-19.

Pokud se nyní poprvé rozhodnete krev darovat, budete vítáni. Jen se předem informujte na transfuzním oddělení, kdy a za jakých podmínek je odběr možný.

Děkujeme Vám za Vaši přízeň.
Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín

zpět na stránku oddělení