Rakovinu hlavy a krku lidé často podceňují, varují lékaři Nemocnice Nový Jičín
16.3.2016
Rakovina hlavy a krku je šestým nejčastějším typem nádorového onemocnění. Smutným faktem je, že o tomto závažném onemocnění tři čtvrtiny lidí dlouho vůbec neví, anebo provázející příznaky podceňují. V rámci Komplexního onkologického centra je v Nemocnici Nový Jičín již deset let rozvíjen program pro zlepšení péče o tyto onkologické pacienty.
Oddělení ORL (ušní–nosní–krční) Nemocnice Nový Jičín za toto období diagnostikovalo a léčilo již více než 2500 pacientů s nádorem hlavy či krku včetně nádorů kůže této oblasti. V posledních letech každý rok na oddělení diagnostikují 200 nádorových onemocnění a provedou přes 150 onkologických operací.
Otorinolaryngologie se zabývá diagnostikou a léčbou chorob krku, ucha, nosu, hltanu, hrtanu, včetně poruch sluchu a hlasu, štítné žlázy a žláz slinných. Zaměření a specializace oddělení ORL na léčbu onkologických onemocnění začala již za bývalého primáře MUDr. Robina Zachaře. „Za jeho vedení se otorinolaryngologie v Novém Jičíně proměnila v progresivní, moderní, chirurgický obor,“ říká jeho nástupce, primář MUDr. Jakub Syrovátka s tím, že MUDr. Zachař byl nejdéle sloužícím primářem v Nemocnici Nový Jičín a svou funkci vykonával 27 let.
Příznakem rakoviny hlavy a krku může být bolest jazyka, krku, obtížné polykání, nehojící se vředy v ústech či déletrvající chrapot, zvětšená uzlina na krku, ucpaný nos na jedné straně anebo krvácení z nosu. Pokud člověk má jeden z uvedených příznaků, měl by co nejdříve navštívit ORL lékaře, protože včasné zahájení léčby je základem úspěchu. Typickými rizikovými faktory nádorů hlavy a krku je kouření a alkohol. „U kuřáků, u kterých jsou nádory ORL oblasti nejčastější, jsou potíže typu chrapotu a dyskomfrotu při polykání časté. Tito pacienti přicházejí pravidelně až v pokročilém stádiu nádorového onemocnění,“ upozorňuje primář s tím, že ve více než padesáti procentech případů přijdou pacienti na odborné pracoviště až s místně pokročilým nádorem.
To nicméně neznamená, že u nekuřáka nebo abstinenta nemůže nádor v krku vzniknout. Například u poměrně častého nádorového onemocnění krčních mandlí je významným rizikovým faktorem také infekce lidského papilomaviru (HPV). Proto se provádí rozsáhlé studie s cílem snížit četnost nádorového onemocnění například očkováním proti HPV. „Na našem oddělení v současné době běží projekt, kdy u každého pacienta s nádorem krčních mandlí zjišťujeme, jestli se na jeho vzniku podílí infekce papilomaviru. To může mít velký význam pro plánování léčby pacientů s nádorovým onemocněním, protože se ukazuje, že je léčba u papilomavirem způsobených nádorů hltanu úspěšnější, než u těch, způsobených například kouřením,“ sdělil MUDr. Jakub Syrovátka.
Léčba karcinomu hlavy a krku závisí na stádiu a lokalizaci choroby i celkovém stavu pacienta a měla by být navržena po konzultaci ORL lékaře, onkologa, patologa a rentgenologa – tzv. multioborovým týmem. Pacient je léčen kombinací různých postupů, včetně chirurgického odstranění nádoru. U těch, u nichž není operační vyjmutí nádoru možné, anebo nepřiměřeně mutilující (tělo znetvořující zákrok obvykle spojený se ztrátou celého orgánu), se používá radioterapie buď samotná, nebo v kombinaci s chemoterapií či s biologickou léčbou. Díky stále dokonalejším postupům konzervativní léčby (radioterapie) je právě tato v posledních letech často preferována.
Léčba musí být komplexní. „Nestačí jenom pacienta odoperovat a pustit domů. U nás je soustředěním odborníků postaráno také o správný nutriční stav nemocného a individualizovanou léčbu bolesti. Také jsme rozšířili spolupráci našeho oddělení s logopedy, kdy po operacích či radioterapii nádorů hlavy a krku pomáháme pacientům lépe zvládnout a rehabilitovat poruchy polykání,“ řekl primář.
Před několika měsíci přišel na oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Nový Jičín padesátiletý muž, nekuřák. Několik týdnů pozoroval mírně se zvětšující bulku na krku. Vyšetření na ultrazvuku a počítačovém tomografu zobrazilo cystický útvar před velkými krčními cévami. Protože před samotným výkonem se mohou lékaři o konečné diagnóze pouze dohadovat, je každý pacient s podezřelým útvarem na krku poučen, že rozsah operace bude záviset na histologickém vyšetření přímo během narkózy. Pokud by lékaři pouze vzali cystu krku a až následně zjistili, že se jedná o zhoubný nádor, existuje mnohem vyšší riziko poškození cév, nervů či neradikálního výsledku při následné, druhé operaci a tento postup by byl špatný. Pacient ví, že se může probudit pouze s malou rankou na krku či větší, po odebrání všech krčních uzlin. Zde se jednalo bohužel o druhý případ. Patolog při operaci zjistil, že se u pacienta jedná o zhoubný nádor. Kromě uzlin na krku se musí v takovém případě v celkové anestezii najít i primární nádor této krční metastázy. Ten byl nalezen v krční mandli. „Protože byl nádor malý, nebylo nutné pacienta následně ozařovat. Nyní je v pořádku a chodí na pravidelné kontroly. Nicméně mluvíme o zrádném onemocnění, rakovině a to, jestli má vyhráno, budeme schopni říci až za několik let,“ uzavírá primář Syrovátka.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL