Přes 140 onkologických pacientů loni operovali v Nemocnici Nový Jičín unikátním robotem DaVinci Xi | Nemocnice AGEL Nový Jičín
Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Přes 140 onkologických pacientů loni operovali v Nemocnici Nový Jičín unikátním robotem DaVinci Xi

16.2.2017

V loňském roce rozšířila Nemocnice Nový Jičín, člen skupiny AGEL, své vybavení o sedm nových přístrojů, které zkvalitňují péči o onkologicky nemocné pacienty. Mezi nimi vyčnívá nový robotický systém DaVinci Xi v hodnotě 64 milionů korun, který je určen pro urologické, chirurgické a gynekologické operační výkony. V prvním roce provozu bylo pomocí tohoto nejmodernějšího robotického systému DaVinci Xi operováno celkem 144 pacientů, přičemž průměrná doba operace trvala dvě hodiny.

„V minulém roce jsme provedli celkem 144 operací, z nichž 111 bylo urologických, 17 chirurgických a 16 gynekologických,“ prozrazuje Bc. Miroslava Březinová, vrchní sestra Centrálních operačních sálů Nemocnice Nový Jičín s tím, že v České republice najdeme tyto nejnovější robotické systémy DaVinci Xi, které nabízejí maximální bezpečnost i šetrnost onkologických zákroků, pouze tři. V Moravskoslezském kraji je pak novojičínský multifunkční robotický systém jediným. Zájem o jeho využití z řad pacientů je proto poměrně velký.

Nejčastějšími diagnózami, se kterými pacienti na robotickou operaci do Nemocnice Nový Jičín v loňském roce přicházeli, byla nádorová onemocnění prostaty, ledvin či konečníku. „Operace pacientům s těmito diagnózami jsme nabízeli i dříve. Již v roce 2009 byl v naší nemocnici instalován robotický systém DaVinci Standard, praděd v současnosti používaného nejmodernějšího robotického systému.  Nový robotický systém DaVinci Xi umožňuje však tyto náročné operační výkony realizovat daleko přesněji, a tím i onkologicky bezpečněji.  Tím se i doba rekonvalescence u pacientů ve srovnání s minulostí zkracuje,“ vysvětluje MUDr. Matej Škrovina, Ph.D., primář chirurgického oddělení Nemocnice Nový Jičín.

V praxi vypadá práce s robotem tak, že lékař neprovádí úkony přímo nad pacientem, ale sedí opodál u ovládací konzoly a pomocí citlivých joysticků a pedálů ovládá čtyři ramena robotického systému, díky čemuž může provádět jemný a přesný operační výkon. „Všechny počítačové systémy robotu jsou propojené optickými kabely a nově si operující lékař sám ovládá miniaturní kameru i jednotlivé operační nástroje. Tím se z dvourukého chirurga stává chirurg čtyrruký, což je společně s 3D zvětšeným obrazem zásadní výhodou robotického systému,“ uzavírá MUDr. Škrovina.

Nemocnice Nový Jičín je ve svém regionu jedinou nemocnicí s komplexní strukturou poskytované zdravotní péče. Do její spádové oblasti patří na 170 tisíc obyvatel, přičemž součástí nemocnice je i nadregionální špičkové Komplexní onkologické centrum Nový Jičín. Od ledna 2006 je Komplexní onkologické centrum součástí sítě třinácti onkologických pracovišť v celé České republice, která splňují náročné požadavky dané Českou onkologickou společností.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: