Upozornění - dočasné vyřazení z dárcovství v případě dovolených v evropských zemích do 31.10.2019

20.6.2019

Doporučení představenstva Národní transfúzní komise ze dne 10.6.2019 – seznam evropských zemí nebo oblastí (viz.níže), jejichž návštěva je důvodem k dočasnému vyřazení z dárcovství krve na dobu 28 dní návratu pro riziko přenosu infekce virem západonilské horečky na člověka.

Pobytem se rozumí alespoň jedna strávená noc v dané oblasti/ zemi:

Albánie  - celá země

Bosna a Hercegovina - celá země

Bulharsko -  celá země

Černá Hora -  vnitrozemí. Pobyt u moře nevadí, ale nesmí být přespání ve vnitrozemí.

Francie -  regiony Okcitánie, Provence, Korsika

Chorvatsko -  vnitrozemí. Pobyt u moře nevadí, ale nesmí být přespání ve vnitrozemí.

Itálie provincie -  Emilia Romana, Piemont, Lombardie, Veneto, Friuli- Venezia Giulia, Sardinie a Sicílie

Pozn.: orientačně ve vnitrozemí provincie severně od Toskánska a San Marina

Kypr -  celý ostrov

Maďarsko -  celá země

Makedonie -  celá země (nově Severní Makedonie)

Moldavsko -  celá země

Rakousko - spolkové země Dolní Rakousy a Vídeň

Rumunsko - celá země

Řecko - celá země

Slovinsko – vnitrozemí. Pobyt u moře nevadí, ale nesmí být přespání ve vnitrozemí.

Srbsko - celá země

Turecko - celá země