Vítkovská nemocnice slouží lidem již 115 let. Investice zde míří do vybavení pokojů i zdravotnického zařízení

29.5.2020

V neděli 31. května to bude na den přesně 115 let, co bylo vydáno povolení k provozu Nemocnice Vítkov. Zdravotnické zařízení v jižním okraji opavského okresu je dnes detašovaným pracovištěm Nemocnice Nový Jičín, která je členem skupiny AGEL. Síla největšího poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě se zde pravidelně promítá v řetězci investic i v profesionalitě zdravotníků. Ti své mimořádné nasazení v Nemocnici Vítkov dokazují neustále, naposledy během koronavirové pandemie.

Samotný vznik vítkovské nemocnice na počátku 20. století vážně ohrozil nedostatek financí, neboť rozpočet na přestavbu tehdejšího zámečku se výrazně překročil, a proto obecní zastupitelstvo požádalo o příspěvky dobrodince. Veřejnost výzvu vyslyšela a po největších donátorech město nechalo pojmenovat některé nemocniční pavilony (např: Pavilon Eduarda a Marie Freiedmannových).  Turbulentní vznik nemocnice se přenesl i do jeho dalšího fungování, který byl mnohdy jako na horské dráze.

„S ohledem na restrukturalizaci zdravotnictví v minulosti považujeme za nesmírně důležité a úspěch pro region, že nemocnice ve Vítkově v současné době stále existuje a poskytuje své služby,“ říká MUDr. Jan Káňa, předseda představenstva Nemocnice Nový Jičín. Dnes se v Nemocnici Vítkov nachází oddělení léčebné a rehabilitační péče, které slouží k doléčení převážně pacientům právě z novojičínské nemocnice. „Naší vizí je zejména rozvíjet nadále koncept léčebného a rehabilitačního pracoviště, včetně navazujících ambulantních provozů,“ vysvětluje ředitel Káňa.

S tím souvisí pestrý seznam investic putujících do Vítkova, momentálně se dokončuje například instalace nových televizorů na všech pokojích. „Věříme, že to naši pacienti ocení,“ konstatuje MUDr. Jan Káňa a jedním dechem dodává: „Společnost AGEL trvale a pravidelně investuje do vybavení a stávajících provozů. Namátkou lze zmínit nové vybavení interní ambulance, včetně gastroskopu, přístroje pro elektroterapii, k dispozici je nová galvanická vana na rehabilitacích, pro léčebnu dlouhodobě nemocných jsme pořídili nová lůžka, lehátka, EKG přístroje a došlo i k rekonstrukci rozvodu medicinálního vzduchu. Pořízena byla v neposlední řadě centrifuga, dorozumívací zařízení, ultrazvuky a ergometry, a podobně. Jen tyto položky v součtu vydají za více než 4,2 milionů korun.“

I přes všechny překážky slouží nemocnice ve Vítkově lidem po dlouhých 115 letech. A stejně jako v minulosti, i dnes na tom mají obrovskou zásluhu zdejší zaměstnanci. „Chtěl bych využít této příležitosti a poděkovat i touto formou občanům, vítkovské samosprávě, pacientům a zejména personálu, že jsme společně zvládli složité období omezení z důvodu pandemie onemocnění COVID-19. V souvislosti s tím je nezpochybnitelně největší devizou ve Vítkově právě náš ochotný a kvalitní zdravotnický personál,“ má jasno ředitel MUDr. Jan Káňa.