Těžké úrazy se nevyhýbají ani dětem, v Nemocnici Nový Jičín jich léčí ročně stovky. Mnoho z nich o letních prázdninách

30.6.2020

S příchodem letních prázdnin nastává nejrizikovější období pro děti a mládež. Nemocnice Nový Jičín, člen skupiny AGEL, ročně hospitalizuje stovky malých pacientů v důsledku úrazů a značné procento z nich připadá na červenec a srpen. Nejčastěji se jedná o poranění hlavy, zlomeniny končetin, výjimkou nejsou bohužel ani popáleniny či otravy.

Je to pár týdnů, co rychlá zdravotní služba přivezla na dětské oddělení novojičínské nemocnice patnáctiletého chlapce, kterému při jízdě na kole, v plné rychlosti, praskla pneumatika. Spadnul nekontrolovaně na silnici a upadnul do bezvědomí. „Po příjezdu záchrannou službou na dětské oddělení hoch zvracel, na nic si nepamatoval, po celém těle měl četné odřeniny, na tváři velké tržné rány. Při vyšetření mu byla zjištěna zlomenina dolní čelisti. K vážnějšímu poranění hlavy naštěstí nedošlo, a to díky použití ochranné přilby,“ popsala jeden z dětských úrazů MUDr. Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení Nemocnice Nový Jičín. Celá příhoda nakonec měla šťastný konec a mladý cyklista se po sedmi dnech strávených v nemocnici mohl vrátit domů.

Zdaleka ne všechny případy ale dopadají stejně. V roce 2019 novojičínská nemocnice hospitalizovala po úrazech 300 dětí. „Nejčastější příčinou hospitalizace jsou úrazy hlavy, zejména u malých dětí. Kojenci a batolata jsou rizikovou skupinou, kde i malý úraz může způsobit vážná poranění,“ upozorňuje primářka s tím, že úraz hlavy tvořil třetinu všech případů. Zatímco kojenci se zraní nejčastěji při pádů z postele, přebalovacího pultu či ze schodů, starší děti utrpí poranění hlavy především po pádu na kole, na bruslích, na koloběžce či při různých sportech. Jedná se v dominantní míře o venkovní letní aktivity, proto by se v žádném případě neměla podceňovat prevence. „Je nesmírně důležité při sportu vždy nosit vhodné a nepoškozené ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, brýle, přilba, záchranná vesta a chrániče. Rodiče s nejmenšími dětmi pak musí dostatečně zabezpečit domácnosti,“ zdůrazňuje MUDr. Andrea Kudělková.

K letním prázdninám také neodmyslitelně patří nejrůznější venkovní kulturní a společenské akce a s tím spojená konzumace alkoholických nápojů, které se nevyhýbá ani mládež do 18 let. Nemocnice Nový Jičín loni hospitalizovala 12 dětí s otravou alkoholem a výjimkou nebyly hodnoty převyšující 2 promile. Nezanedbatelné jsou také případy demonstrativních pokusů o sebevraždu, zejména pak intoxikace léky a sebepoškozování. V roce 2019 jich novojičínská nemocnice evidovala deset a všechny tyto děti následně vyžadovaly intenzivní psychologickou a psychiatrickou péči.

„Dětí s úrazem přibývá tak, jak přibývají možnosti trávení volného času a sportovních aktivit. Bohužel se opakovaně stávají zbytečné úrazy, kterým šlo předejít důslednou prevencí. V České republice jsou úrazy nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladých dospělých. Ve srovnání se státy, kde je rozvinutá úrazová prevence, má Česká republika více než dvojnásobnou dětskou úrazovost,“ dodává na závěr primářka dětského oddělení Nemocnice Nový Jičín MUDr. Andrea Kudělková.