Dětští diabetici z Nového Jičína dosáhli v celorepublikovém srovnání mimořádných výsledků | Nemocnice AGEL Nový Jičín
Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Dětští diabetici z Nového Jičína dosáhli v celorepublikovém srovnání mimořádných výsledků

23.7.2020

Mimořádných výsledků, a to konkrétně zlepšení o dvacet příček, dosáhly děti z diabetologické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín ve statistikách České národní dětské diabetické databáze, porovnávající data z kontrol pacientů z jednotlivých ambulancí napříč celou zemí. Nemocnice se rozhodla úsilí dětí odměnit a nejšikovnější z nich za jejich snahu mít onemocnění pod kontrolou odměnila koloběžkami a outdoorovými kamerami.

Pět dětí s dětskou cukrovkou si došlo do zrekonstruované herny dětského oddělení novojičínské nemocnice pro pět krásných cen. Koloběžku si z rukou zdejších zdravotnic odnesli dva chlapci a tři dívky pak sportovní outodoorové kamery. „Jedná se o děti s cukrovkou prvního stupně. Je to cukrovka, která je závislá na aplikaci inzulínu. Děti si musí několikrát denně pravidelně píchat inzulin, aby jejich onemocnění bylo v kompenzovaném stavu a mohly fungovat jako normální zdravé děti,“ vysvětlila MUDr. Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín a jedním dechem dodala: „Děti se v poslední době tolik zlepšily, že nám to nedalo a nejšikovnější z nich jsme za jejich snahu držet své onemocnění pod kontrolou, odměnili.“ Hodnotné ceny zakoupilo dětské oddělení již podruhé ze sponzorského daru od Okresního sdružení České lékařské komory Nový Jičín, jehož členy unikátní projekt v loňském roce oslovil.

Výbornou spolupráci zdravotníků z diabetologické ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín s malými pacienty dokládají také oficiální statistiky České diabetologické společnosti. Ta vede Českou národní dětskou diabetickou databázi, nazvanou ČENDA, porovnávající data z kontrol pacientů z jednotlivých ambulancí napříč celou zemí. „V rámci republiky jsme předběhli dvacet ambulancí a zlepšili jsme se opravdu výrazně. Děti z naší ambulance poskočily ze 41. místa na 21. místo, což považujeme za velký úspěch. Je to i díky novým technologiím. Pro děti jsou díky navýšeným úhradám zdravotních pojišťoven dostupnější speciální senzory, které kontinuálně monitorují u pacientů glukózu v těle v průběhu celého dne. Tento ročník, monitorující data z roku 2019, nebyl postaven jako soutěž, ale děti byly ještě šikovnější než v předchozím roce. Ocenili jsme letos pět dětí ve třech kategoriích (do 10 let, od 10 do 18 let, Skokan roku). Neznamená to ale, že ty ostatní šikovné nejsou,“ sdělila Radka Barošová, dětská sestra diabetologické ambulance a autorka motivační soutěže. 

Neskrývanou radost ze získání ceny měl Adam Chaloupka, který dětskou koloběžku vyzkoušel přímo na chodbě dětského oddělení. Přiznal, že občas má pořádnou chuť na kofolu, ale správnou životosprávu se snaží co nejvíce dodržovat.  Cenu získala i Markéta Rusnoková a s novou kamerou v ruce připomněla, v čem cukrovka její život nejvíce omezuje: „Nemám jíst sladké, musím si to hlídat. Sestřičky i paní doktorky mi v tom hodně pomáhají a moc jim za to děkuji.“

Diabetologická ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín aktuálně sleduje 33 dětí, které si musí v pravidelných dávkách aplikovat inzulín. Jak přiznala MUDr. Andrea Kudělková, jejich počet narůstá.

Na kontroly docházejí děti s diabetem pravidelně čtyřikrát ročně, pokud to jejich zdravotní stav nevyžaduje jinak. „Dětská cukrovka je částečně genetické onemocnění. U geneticky citlivých lidí pak nástup diabetu může být spuštěn jedním nebo více faktory, ale přesná příčina dosud nebyla objasněna.  Velkou skupinu tvoří děti, kde v rodině nikdo cukrovku tohoto typu nemá a najednou se onemocnění objeví. Za možné spouštěče se považují některé běžné virózy, například chřipka,“ doplňuje primářka dětského oddělení novojičínské nemocnice.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: