Kolegům i pacientům Léčebného a rehabilitačního pracoviště ve Vítkově dělá radost svými obrazy zdejší sestřička

23.7.2020

Jedinečná, krásná, povzbuzující, taková je nová výstava v Léčebném a rehabilitačním pracovišti Vítkov, které patří do sítě AGEL. Chodba lůžkového oddělení se opět proměnila v galerii a tentokrát se jako autorka šestnáctky obrazů představila sama jedna ze zdravotních sestřiček.

Ještě před nedávnem zdejší chodby „zdobily“ korkové nástěnky s informačními letáky typu Jak předejít cévní mozkové příhodě. A právě situace, kdy kolem dělal své první krůčky pacient po těžké mozkové příhodě, vedla staniční sestru Mgr. Lenku Rychlou, DiS., k myšlence „Proměňme chodby v galerie“. „Přemýšlela jsem, co vymyslet jiného a esteticky přijatelnějšího. Celou akci podněcoval fakt, že mám babičku po těžké cévní mozkové příhodě, a když jsem za ní jela do nemocnice, viděla jsem opět obdobné korkové nástěnky, které na mě působily v roli příbuzného depresivně. Řekla jsem si, proč ty dlouhé chodby nevyužít jinak? Nápad změnit nemocniční chodby v galerie přišel v momentě, kdy jsem byla pozvána na vernisáž fotografií,“ popisuje vznik projektu iniciátorka výstav a staniční sestra Mgr. Lenka Rychlá, DiS.

A právě nyní se už pracoviště ve Vítkově těší ze své páté výstavy. O to nevšednější expozice je, že svou tvorbu představuje Bc. Gabriela Deszkásová, sestra lůžkového oddělení. „Věděla jsem, že Gabka maluje a maluje krásně. Mimo malby se zajímá o problematiku paliativní péče a o vlivu umění na lidskou mysl má stejný názor jako já a většina personálu. Oběma nám byly rozpíchané korkové nástěnky trnem v oku, takže spojila produkty svého koníčku s účelným využitím v práci,“ uvádí staniční sestra s tím, že v loňském roce již zdravotní sestry spolu s pacienty malovali ozdoby na vánoční stromeček, pravidelně také obnovují tematické malby na informační tabuli ve společenské místnosti, kde si pacienti mohou ujasnit jaký je den v týdnu, datum nebo kdo má svátek.

Autorka výtvarných krás tíhla k malovaní již odmalička. Rodina a  zaměstnání  ovšem na čas získaly prioritu.

„Nyní však svůj volný čas již postupně rozděluji mezi rodinu, zaměstnání, ale také se konečně věnuji svým zálibám, ze kterých upřednostňuji malování obrazů. Svůj návrat k malování jsem zahájila malbou různých motivů od krajinných vyobrazení přes různá zátiší až k některým abstraktním dílům. Náměty jsem čerpala různě a přiznám se, že jsem se zprvu musela nechat inspirovat i obrázky z různých plakátů, fotografií a také obrazů známějších malířů. Postupně se snažím svoji tvorbu rozvíjet a propracovávat o vlastní rukopis. V budoucnu bych se ráda věnovala svému koníčku naplno a tímto bych si chtěla splnit svůj sen z dětství, malovat to, co se mi líbí, i když jen coby amatérský malíř,“ popisuje Bc. Gabriela Deszkásová.

Tvorba zdejší sestřičky zpříjemňuje den jak kolegům, tak pacientům lůžkového oddělení. Některé malby si oblíbili natolik, že jsou již dokonce zamluvené k prodeji. „Občas si někdo povzdechne, že zvládne namalovat jen domeček jednou čarou. Když se rozhlídnete po naší chodbě, určitě se necítíte jako v nemocničním zařízení a o to mi šlo především. Takže pacienti po mrtvici trénují své první kroky vedle obrazu s pampeliškami či zkouší stoj u madla před stromem u jezera,“ uzavírá Mgr. Lenka Rychlá, DiS., s tím, že pokud se mezi čtenáři najde potenciální vystavovatel, může Léčebné a rehabilitační pracoviště Vítkov kontaktovat.