Malým pacientům s nadváhou pomůže nová dětská obezitologická ambulance Nemocnice AGEL Nový Jičín
30.7.2020
Kdy máme doma ještě dítko s krásně naducanými tvářičkami a roztomilými faldíky a kdy už můžeme mluvit o váhových problémech? Malých pacientů s obezitou neustále přibývá, což má vliv nejen na jejich zdraví, ale také sociální život. Jaké další problémy může otylost dětem způsobit a jak se léčí, poradí odborníci Nemocnice AGEL Nový Jičín v nově otevřené dětské obezitologické ambulanci, která přivítá první pacienty v srpnu.
K ukládání nadměrného množství tuku v těle dochází ve chvíli, kdy přijímáme větší množství energie, než jsem schopni vydat. Obezita se nevyhýbá dospělým, ale ani malým dětem. „Za posledních 20 let se významně zvýšily počty dětí s nadváhou a obezitou, aktuálně se pohybují okolo 10 procent. Častěji obezitou trpí chlapci než dívky, výraznější rozdíly jsou pak zjišťovány v souvislosti s věkem,“ uvádí dětská lékařka novojičínské nemocnice MUDr. Jana Odnogová.
Za vznikem obezity u ratolestí nestojí jen několikahodinové denní maratony u televize či počítače s čokoládovou tyčinkou a sladkým nápojem v ruce, ačkoli toto k otylosti výrazně přispívá. „Ze 40 % se uplatňují faktory genetické, zbytek pak představují faktory vnější, které jsou ovlivnitelné. Rozlišujeme dva typy obezity. Alimentární, který je nejčastější (95-99 %) a je důsledkem vyššího příjmu než výdeje, a obezitu sekundární vyvolanou jiným základním onemocněním,“ vysvětluje lékařka.
Že dítko začíná mít problém s váhou, by si měli v prvé řadě všimnout rodiče. Ovšem obézní děti často vyrůstají v rodinách, kde špatné stravovací návyky či nedostatek pohybu patří do běžného režimu. „Pak prvním, kdo obezitu odhalí, je praktický lékař při preventivních prohlídkách. Už on se zapojuje do procesu léčby. Může rodiče upozornit na stav a poradit jim, co a jak dělat a nedělat. Pokud je tohle neúčinné, je možné navštívit obezitologickou ambulanci. Je nutné ale chápat, že léčba je dlouhodobá a vyžaduje komplexní a multioborový přístup,“ upozorňuje MUDr. Jana Odnogová.
Nejčastější chyby, které se podle lékařky novojičínské nemocnice dějí a můžou vést k obezitě, jsou vynechávaní snídaně, nákup svačinek ve školních bufetech či automatech, kdy pak často v žaludcích malých tlouštíků končí sladkosti, poledne ve škole bez obědu, doma pak jedení u televize či u počítače, pití slazených sycených nápojů, jednotvárnost stravy bez zeleniny. A samozřejmě omezení pohybových aktivit, za kterými často stojí i rodiče, kteří děti například dovážejí auty až před dveře školy a nedopřejí jim pak ten nejzdravější a pravidelný pohyb, jakým chůze.
Obezita s sebou přináší množství zdravotních, ale i sociálních komplikací. Ovlivňuje všechny systémy v těle. Je zodpovědná za zvýšení tlaku, vznik cukrovky II. typu, vysokých hladin cholesterolu, ale i za vadné držení těla s následnými bolestmi hlavy či nevýkonností. Časté jsou i bolesti břicha, zvyšuje se riziko rozvoje dechových potíží. Velkou mírou obezita ovlivňuje i školu, objevují se poruchy učení, pro nevýkonnost je dítko vyřazováno z kolektivu, často je středobodem posměchu, což může vést až k depresi či sebepoškozování.
„Základem terapie je pestrost, změna jídelníčku, a pohyb, kdy váha nepůjde dolů, když příjem bude vyšší než výdej, ideální jsou pro začátek procházky, plavání či kolo. Pak je to pravidelnost, pravidelná strava u společného stolu, podpora a pochopení. Nejdůležitější ze všeho je pochopení příčiny problému a následně podpora ze strany rodiny, zapojení se například do sportovní aktivity,“ radí lékařka s tím, že režimová opatření se lépe dodržují přes školní rok, ale léčba obezity vyžaduje začít ihned, protože rizika, která z toho plynou, pak výrazně ovlivňují dospělost.
„Přes prázdniny je možné dítko vést k pravidelnosti stravy, začít se změnou stravovacích návyků. Letní počasí také nabízí nespočet sportovních a pohybových aktivit. Naším cílem není dítku všechno zakázat, určitě je možné si přes léto dopřát třeba i zmrzlinu, ale stále platí, všeho s mírou. Příjem rovná se výdej,“ uzavírá MUDr. Jana Odnogová.
Objednat se do dětské obezitologické ambulance je možné na telefonních číslech 556 773 362 nebo 601 536 585. Ambulance ordinuje každou lichou středu od 7.00 do 12.00 hodin.
Zpět
Kontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL