Zdravotnické týmy Nemocnice AGEL Nový Jičín doplnilo pět vojáků

20.11.2020

Pět vojáků z olomouckého 153. ženijního praporu nastoupilo na výpomoc do Nemocnice AGEL Nový Jičín. Doplní zde zdravotnické týmy, aby vykryli personální kapacity chybějících zdravotníků a snížili zátěž v důsledku hospitalizací pacientů s koronavirem.

„Vojáci pomáhají personálu nemocnice zejména na odděleních, kde máme hospitalizované pacienty s COVID-19. Jsou proškoleni a pracují pod dohledem zdravotnického personálu,“ uvedla manažerka ošetřovatelské péče Mgr. Petra Czyžová.

Vojáci absolvovali zdravotnický kurz CLS (Combat Life Saver). Ten je rozšířeným kurzem první pomoci pro vybrané vojáky, kteří jsou například vysíláni do zahraničních misí. Vojáci pod vedením zdravotnického personálu pomohou s hygienou a stravováním pacientů, při dezinfekci, transportu a podobně. „Silné paže vojáků si pochvalují sestřičky na všech pracovištích. Pro zdravotnický personál, který je v druhé vlně koronavirové epidemie již vyčerpán, vojáci uleví od fyzicky namáhavé práce a věřím, že budou i vítanou psychickou vzpruhou,“ uvedla Petra Czyžová.

„Musíme i nadále zajistit péči nejen o pacienty covid-pozitivní a suspektní, ale poskytujeme i péči akutní pro spádovou oblast 170 tisíc obyvatel. V současné době máme hospitalizováno 50 pacientů s koronavirem, přičemž 9 z nich leží s těžkým průběhem. U těch jde o závažné stavy, kdy ne každý je zapříčiněn koronavirem. I nadále však probíhá operativa pacientů s akutními potížemi či úrazy,” vysvětluje předseda představenstva MUDr. Milan Leckéši s tím, že v důsledku rozšíření standardních a intenzivních lůžek je nemocnice v Novém Jičíně doposud schopna přijmout všechny covidové pacienty vyžadující hospitalizaci.

Krizovou situaci se Nemocnici AGEL Nový Jičín daří zvládat zejména díky maximálnímu nasazení všech zaměstnanců i dobrovolníků z řad studentů, mediků a nově i pětice vojáku. A to i přesto, že se onemocnění nevyhýbá ani zaměstnancům, což značně oslabuje personální kapacity. „Naši lidé opět potvrdili, že svou práci berou jako službu pacientům,” těší MUDr. Milana Leckéšiho a jedním dechem na adresu svých kolegů dodává: „Měli jsme a máme desítky zdravotníků z naší nemocnice, kteří sami onemocněli, někteří byli i hospitalizováni. Mnozí se již do práce vrátili, a to i tehdy, když sice měli negativní výsledek stěru, ale zcela fit ještě nebyli. Potřebovali jsme je, tak přišli. A nejen za tento přístup, ale také za pracovní úsilí, empatii a schopnost upozadit sebe a své rodiny jim patří hluboký obdiv a velké poděkování.”