Chirurgické týmy z Evropy se jezdí do novojičínské nemocnice školit v robotické kolorektální chirurgii

26.11.2020

Špičkové Centrum vysoce specializované onkologické péče pro dospělé Nemocnice AGEL Nový Jičín i přes náročné pandemické období vzdělává evropské chirurgické týmy na nejmodernějším robotickém přístroji da Vinci®Xi. První takto specializované výukové centrum v bývalém východním bloku s akreditačním statusem “Case observation center” během pouhých dvou let proškolilo devět chirurgických týmů v robotické kolorektální chirurgii.

Operační tým z Vojenské nemocnice ve Varšavě (Wojskowy Instytut Medyczny Warszawa) před nedávnem přijel do novojičínské nemocnice, aby se proškolil v robotické kolorektální chirurgii pod vedením proktora pro tuto specializaci MUDr. Mateje Škroviny, Ph.D., FEARCS. „V Polsku je nyní velký boom. Za necelé dva roky zrealizovali v zemi jedenáct instalací robotických systémů. Jen pro představu, v Čechách jich máme v současnosti také jedenáct,” říká na úvod MUDr. Matej Škrovina, Ph.D., FEARCS, primář chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín a odborný garant pro obor chirurgie skupiny AGEL.

Polský tým zde během dvou podzimních edukačních návštěv sledoval operační postup u robotické resekce pro zhoubný nádor konečníků, aby si osvojil chirurgické dovednosti na robotickém systému da Vinci® Xi.  „V této oblasti teprve začínáme, ale mé pocity jsou velmi dobré. Přijeli jsme z Polska, abychom získali reálné zkušenosti a jsem velmi spokojený. Je to velice přínosná stáž,” pochvaloval si lékař Andrzej Kwiatkovsi, chirurg z varšavské Vojenské nemocnice na půdě novojičínské nemocnice.

Chirurgické oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín se v rámci Centra vysoce specializované onkologické péče pro dospělé dlouhodobě věnuje operacím maligních onemocnění, především se zaměřením na břišní a hrudní dutinu. „Ruku v ruce jdou s tím i školení kolegů hlavně v oblasti laparoskopické chirurgie, s čímž máme v Novém Jičíně více než patnáctiletou zkušenost. V roce 2019 se navíc stalo naše chirurgické pracoviště, jako první v bývalém východním bloku, Evropským edukačním centrem v robotické kolorektální chirurgii. Od té doby se na našem pracovišti školilo již devět nových robotických operačních týmů a současně jsme se zúčastnili jedenácti operací v nemocnicích těchto týmů, především v zahraničí,” vysvětluje primář Škrovina.

Robotické operace se provádějí v novojičínské nemocnici na nejnovějším robotickém systému da Vinci® Xi, který patří do 4. a zatím poslední generace robotických přístrojů pro chirurgii. MUDr. Matej Škrovina Ph.D., FEARCS, vede odborná školení nejen v Novém Jičíně, ale také v zahraničí. „V souvislosti s mojí pozicí proktora pro robotickou kolorektální chirurgii vedu také edukační kurzy ve školících centrech pro laparoskopickou a robotickou chirurgii ve Štrasburku ve Francii a v belgickém Gentu,” potvrzuje primář chirurgického oddělení. „Je to směr, kterým se bude chirurgie ubírat. Robotické operace nabraly za posledních deset let neuvěřitelný vývoj a novojičínská nemocnice je u toho od samého počátku,” těší doktora Škrovinu.

Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín je akreditovaným, špičkovým centrem vysoce specializované onkologické péče pro dospělé, které se zabývá léčbou všech typů zhoubných nádorů, včetně hematoonkologických onemocnění. Poskytujeme komplexní onkologickou péči zahrnující minimálně invazivní i klasické chirurgické přístupy, chemoterapii, hormonální léčbu, biologickou léčbu, imunoterapii, zevní radioterapii, brachyterapii a intraoperační radioterapii, paliativní péči, léčbu podpůrnou a symptomatickou, včetně léčby bolesti. Součástí péče je i sledování pacienta po léčbě. V rámci klinických studií je využívána také léčba nově vyvíjenými léky.