V Nemocnici AGEL Nový Jičín otevřeli nové nadstandardní pokoje na ORL oddělení

30.11.2020

Dva nadstandardní pokoje a jeden dětský pokoj s vlastním a zrekonstruovaným sociálním zařízením nyní nově nabízí svým pacientům ORL oddělení v Nemocnici AGEL Nový Jičín.

„V nemocnici na našem oddělení nejčastěji zůstávají děti, které podstoupily zákroky v celkové anestezii. Po nich je bezpečnější malé pacienty alespoň několik hodin po zákroku pohlídat. Jedná se především o operace nosních mandlí, krčních mandlí, uší, plastických operací ušních boltců, ale i po odstranění nádorů hlavy a krku, které se, bohužel, týkají také dětského věku,“ vysvětlil primář ORL oddělení MUDr. Jakub Syrovátka.

Pro dětské pacienty mají v novojičínské nemocnici připravenu jednu postýlku pro dítě do 5 let a pět nových elektricky ovládaných postelí pro děti ve věku 3 až 15 let. „Potom již pacienty ukládáme do nových postelí pro dospělé. Pokud nám to ale prostor umožní, například i 17leté děvče nebo chlapec mohou ležet na dětském pokoji, kde mají přeci jen větší komfort. Pokoj je dále vybaven skříněmi na osobní věci, umyvadlem, zrcadlem, TV, lampičkami, dětskými knihami a hračkami. Dále je na oddělení vestavěná skříň plná her pro děti různých věkových skupin. Samotné dítě si pak individuálně vybere, co jej zajímá,“ upřesnil dále primář ORL oddělení Jakub Syrovátka.

Podle něj jsou lékaři a ošetřující personál rádi, když je doprovod (rodič) na stejném pokoji s dítětem. „Plánujeme podle toho i výkony. Tak, abychom co nejvíce vyhověli. V případě akutní hospitalizace vycházíme z volných lůžek.  I v těchto případech může být doprovod hospitalizovaný a ležet na jiném pokoji, které je součástí ORL oddělení. Pokud je dítě na ORL samo, snažíme se mu co nejvíce věnovat nejen po zdravotní, ale i sociální stránce. Naše nemocnice spolupracuje z MŠ Jubilejní Nový Jičín, kdy paní učitelka navštěvuje naše oddělení. Ve volném čase čteme dětským pacientům knihy, hrajeme s nimi různé hry,“ doplnil dále primář.

Doprovod dětí mladších 6 let za nadstandard neplatí

Dítě, které ještě nedovršilo věk 6 let, má nárok na doprovod zdarma, nadstandard je hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud je dítěti více než 6 let, jedná se o částku 300 korun za den. „Jsou samozřejmě výjimky, kdy je doprovod nutný i u dítěte staršího. To už je ale v kompetenci personálu, ten řádně poučí pacienty a jejich doprovod před nástupem do zdravotnického zařízení (například zdravotně postižení, pacienti s duševním nemocněním či nesvéprávní pacienti). V případě pobytu na dětském pokoji je hospitalizace zcela zdarma. Pokud však doprovod žádá o nadstandardní pokoj, částka za celý 2lůžkový pokoj činí 600 korun,“ upřesnil primář Jakub Syrovátka. U většiny hospitalizací využívají podle primáře možnosti doprovodů častěji maminky než tatínkové.