Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

O nemocnici

Nemocnice AGEL Nový Jičín odmění dárce na Světový den dárců krve

11.6.2021

Čtrnáctý červen patří tradičně všem lidem, kteří darují bezplatně svou krev, aby tak pomáhali jiným. V tento den totiž slavíme Světový den dárců krve, k jehož oslavám se opět připojuje i Nemocnice AGEL Nový Jičín, která nabídne dárcům krve za odběr dárek a sladkou pozornost.

„Světový den dárců krve je určitá forma poděkování všem lidem, kteří pomáhají zachraňovat životy druhých. My jsme vděčni za každého jednoho dárce, a v současné době, kdy je i vlivem pandemie koronaviru dárců nedostatek, to platí dvojnásob. Na naše dárce proto určitě nezapomínáme ani o jejich svátku,“ říká Ing. Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Dárek proto na transfuzním oddělení dostane každý, kdo přijde v pondělí 14. června od 5:45 do 12:45 hodin darovat krev či krevní složky. Vítáni jsou přitom všichni pravidelní dárci i prvodárci jakýchkoliv krevních skupin. Pravidelní dárci krve se k darování musejí předem objednat na webu http://odbery.nnj.agel.cz/, prvodárci se mohou dostavit rovnou, i bez předchozího objednání.  „Aktuálně máme nedostatek dárců všech krevních skupin. Dárci jsou často blokovaní po prodělání  nemoci covid-19 , pokud byli v karanténě nebo cestovali do zahraničí - a nemusí jít o exotické destinace,” vysvětluje Ing. Matušů s tím, že na webu Nemocnice AGEL Nový Jičín najdou zájemci i informace o možnostech dárcovství krve v souvislosti s očkováním proti covid-19. „Například, že po aplikaci mRNA vakcin (Pfizer/BioNTech a Moderna) je odklad pouze 7 dnů po každé vakcinační dávce,“ prozrazuje vedoucí provozu transfuzního oddělení.

Situaci na poli dárců krve nyní ztěžuje také fakt, že v nemocnicích aktuálně došlo k ukončení omezení plánované operativy, s čímž souvisí zvýšené nároky na spotřebu transfúzních přípravků. Ty přitom mají omezenou délku spotřeby, takže nebylo možné se jimi v uplynulých měsících předzásobit.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 65 let. Pro darování krve musí být splňovat zdravotní předpoklady. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na odběrovém místě. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat. „Na našem webu si může  prvodárce pročíst Dotazník dárce krve, který bude vyplňovat před odběrem na transfuzním oddělení.  Mnozí si až při čtení dotazníku uvědomí, že potřebují ještě další informace -  a pak je vhodné nás oslovit,“ uzavírá Markéta Matušů s tím, že výhodou darování krve v Nemocnici AGEL Nový Jičín je přitom v současnosti nejen dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, stokorunový poukaz do lékárny, lékařské vyšetření, vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, proplacení cestovného, sleva na pizzu od společnosti vosime.cz, parkování zdarma v areálu nemocnice, nebo odpočet ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za jeden odběr. 

 

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: