Středoškoláci darovali poprvé krev v Nemocnici AGEL Nový Jičín

24.3.2022

Studenti novojičínské Střední odborné školy EDUCA rozšířili ve středu 25. března řady dárců krve transfuzního oddělení v Nemocnici AGEL Nový Jičín. Skvělou zprávou je, že ušlechtilý čin hodlá většina z nich opakovat. Chtějí pomáhat, protože jsou si vědomi skutečnosti, že lidskou krev nelze nijak uměle vyrobit ani jinak nahradit.

Zásluhu na této akci má vedení místní střední školy, za které transfuzku oslovil ředitel školy Mgr. Aleš Medek. Ten je společně s další pedagožkou již pravidelným dárcem a akci se rozhodl zopakovat ihned po pauze způsobené covidovou pandemií. „Nesmírně si vážíme ochoty studentek a studentů ze Střední školy EDUCA. Byli neskutečně šikovní a stateční,“ říká Xénia Zichalová, vedoucí výroby transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín, která zároveň dodává, že mohou být vzorem nejen pro své vrstevníky, ale i pro mnohem starší osoby.

„Mám velkou radost, že se nám po dvouletém výpadku podařilo, díky bezvadné spolupráci a ochotě zaměstnanců transfúzní stanice Nemocnice Agel Nový Jičín, opět zorganizovat darování krve našimi žáky. Mile mě překvapil zájem z jejich strany, když jsme jim tuto akci nabídli. Těší mě, že naši žáci nejsou lhostejní a že jsou ochotni dobrovolně vystoupit ze své komfortní zóny. Všichni dnešní účastníci jsou prvodárci a já věřím, že díky skvělému personálu a příjemnému prostředí, se časem stanou pravidelnými dárci. Jsem také rád, že se připojila má kolegyně Mgr. Markéta Bezděková, která pravidelně krev daruje a pomůže mi s organizací,“ uvádí Mgr. Aleš Medek, ředitel Střední odborné školy EDUCA v Novém Jičíně.

Kdo může darovat? A co můžete získat?

Darovat může každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve zahrnuje také lékařské vyšetření, možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, proplacení cestovného a parkovného, občerstvení a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr. Zúčastnit se můžete také nejrůznějších motivačních akcí, které jsou organizovány v průběhu roku.

Objednejte se k darování krve a získejte zajímavé výhody!

On-line: https://rezervace.nnj.agel.cz/login?0, nebo telefonicky na čísle 556 773 471.