Šetrné a bezbolestné vyšetření v Nemocnici AGEL Nový Jičín pomůže s prevencí rakoviny plic. Nemocní totiž přicházejí ve většině případů pozdě

28.3.2022

Nádory plic mohou zůstat dlouhou dobu bez projevů a pacienti většinou přicházejí už ve stadiu, kdy je nelze operovat. Komplexní onkologické centrum novojičínské nemocnice přichází s řešením, jak situaci zlepšit. Podstatné je odhalit nádor včas, proto se radiodiagnostické a plicní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín zapojují do nového organizovaného programu, a to společně s odborníky z řad praktických a plicních lékařů a radiologů. V nemocnici samotné půjde zejména o screeningové vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) s nízkou dávkou záření.

Nový preventivní program Časný záchyt rakoviny plic je určen pro praktické lékaře, kteří budou oslovovat své rizikové pacienty. „Jedná se zejména o současné nebo bývalé kuřáky od 55 do 74 let. V České republice se předpokládá přibližně 500 000 osob, které jsou vhodnými kandidáty na zapojení do programu. Vyšetření není nijak náročné a už během několika minut dokáže odhalit nádor,“ uvádí MUDr. Ľubomír Leškovský, primář plicního oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín a dodává, že praktičtí lékaři mohou objednávat pacienty k vyšetření do plicní ambulance na telefonu 556 773 401.  Pacient bude vyšetřen pneumologem, provede se kompletní funkční vyšetření plic, rentgen plic a následně bude objednán na CT plic s tím, že i externí ambulantní pneumologové mohou pacienta objednávat na CT vyšetření přímo.
„Ze zdrojů České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP víme, že v posledních letech je jenom pětina nalezených karcinomů ve stadiu I nebo II a největší zastoupení mají naopak pozdní stadia – zejména stadium IV,“ říká MUDr. Leškovský. „Dostupná celorepubliková data z UZIS jsou alarmující. Jen 15 až 20 % případů je zachyceno v méně pokročilém stádiu. Nemocní přicházejí pozdě, když už nejde nádor operovat. Naopak když je rakovina odhalena včas, nasazená léčba zvyšuje šanci na úplné vyléčení,“ upřesňuje docent MUDr. David Vrána, Ph.D., vedoucí novojičínského Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín s tím, že hlavní příčinou tohoto zhoubného nádoru je kouření. Podle počtu vykouřených krabiček cigaret během života bude pacientům vyšetření doporučeno. „Je proto pochopitelné, že součástí programu musí být pro současné kuřáky jasné doporučení přestat kouřit a nabídka léčby závislosti na tabáku, včetně předání kontaktů a pro bývalé kuřáky podpora v abstinenci. To by mělo proběhnout alespoň formou krátké intervence u odesílajícího praktického lékaře,“ pokračuje docent MUDr. David Vrána.
„Pacienti nemusí mít obavy. Samotné CT vyšetření je nebolestivé, nevyžaduje žádnou speciální přípravu a trvá jen několik minut. Dosavadní zkušenosti z velkých studií, které se problematikou časného záchytu karcinomu plic zabývaly, prokázaly, že screening s využitím CT je účinným způsobem, jak zachytit u rizikových osob nádor v časném stádiu, kdy jej lze léčit chirurgickým zákrokem a je vysoká šance na vyléčení,“ vysvětluje primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Marek Velkoborský a dodává, že již nyní mohou plicní lékaři objednávat pacienty na vyšetření CT plic v rámci pilotního programu na časný záchyt karcinomu plic, v pracovních dnech od 6:30 do 14:30 na tel. čísle 556 773 172.