Kojení v Nemocnici AGEL Nový Jičín podporují nejen během Světového týdne

2.8.2022

První srpnový týden i letos patří tématu kojení. Světový týden kojení vyhlašuje každoročně organizace WABA (World Aliance for Breastfeeding Action), aby upozornila, nakolik je kojení pro život dítěte významné. Kojení dlouhodobě podporuje také Nemocnice AGEL Nový Jičín, která provozuje také vlastní laktační poradnu. Ta je maminkám k dispozici celoročně a zdarma.

„Mateřské mléko je pro novorozené dítě nenahraditelné, a to nejen z nutričního hlediska. Kromě všech důležitých látek, které mléko obsahuje, během kojením probíhá také velmi důležitý fyzický a emocionální kontakt mezi maminkou a dítětem. Dítě při kojení vnímá matčino srdíčko, cítí klid a bezpečí, vlivem čehož pak lépe prospívá,“ vysvětluje MUDr. Eva Opletalová, vedoucí lékařka novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín s tím, že kojené děti mají také statisticky lepší imunitu i vyšší inteligenci.

Cílem novojičínské nemocnice proto je, aby z porodnice odcházelo co nejvíce dětí kojených – ideálně plně. „Maminkám nabízíme ohledně kojení veškerou podporu. Samozřejmostí jsou rady ohledně vhodných poloh, techniky a taktiky kojení či správné stravy pro nastartování laktace. K dispozici máme ale i různé pomůcky pro snazší či bezpečnější kojení a řešíme i případné ragády, tedy praskliny na bradavkách, záněty prsu či jakékoliv jiné potíže související s kojením,“ vyjmenovává MUDr. Opletalová a dodává, že samozřejmostí je v novojičínské porodnici i poporodní bonding, který rozvoj laktace také podporuje.

Co se týče trendů, pozoruje lékařka v posledních letech zvýšený zájem o kojení. „Každá maminka je samozřejmě jiná a má svůj vlastní názor a přístup, obecně je ale o kojení velký zájem a maminky samotné mnohdy projevují opravdu intenzivní snahu efektivně kojit, i když to pro některé ze začátku není vůbec snadné. Takový přístup je pro děti rozhodně velkou výhrou a i my zdravotníci jej vždy vítáme,“ uzavírá lékařka s tím, že zájemkyně mohou o rady či pomoc s kojením požádat v novojičínské laktační poradně nejen během pobytu v porodnici, ale zdarma i kdykoliv později, a to na telefonním čísle 556 773 723, non-stop 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu.