Kůže miminek potřebuje v létě zvýšenou péči, připomíná primářka dětského oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín

11.8.2022

Se zčervenáním kůže se během života potýká drtivá většina miminek. Přesto není vhodné tento jev podceňovat – a to především v létě, kdy je riziko zapaření vyšší a obtíže jsou často výraznější. Nejčastěji se zapaření kůže týká plenkové oblasti a záhybů na krku či končetinách, vyskytnout se ale může prakticky kdekoliv.

„Kůže novorozence je tenká a podkoží obsahuje méně tuku, takže se snadno poraní a je citlivější. Podle nejnovějších doporučení není potřeba novorozence koupat každý den, ideální je dvakrát až třikrát týdně, a mýdlo stačí použít jedenkrát za týden. Denně je ale nutno omývat místa případné zapářky, genitál a zadeček. Zároveň je důležitá plenková hygiena – časté měnění plenek, ať už jednorázových, nebo látkových. Po stolici je důležité vyměnit plenku co nejdříve,“ radí MUDr. Michaela Syrovátková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Na kůži novorozence je zároveň dobré používat vhodné kosmetické přípravky. Na celé tělo jsou ideální přípravky na bázi vazelíny nebo olejů, které zajišťují ochranu a zamezují ztrátám vody. Na plenkovou oblast je vhodné nanášet krémy či masti i po každém přebalení. „Prevencí kvasinkového onemocnění kůže je „větrání zadečku“, tedy ponechávání novorozence s otevřenou plenou podsunutou pod tělem,“ radí primářka.

Pokud přesto k obtížím dojde, a na kůži se vyskytne zarudnutí, nebo dokonce mokvání, doporučuje primářka produkty s obsahem panthenolu nebo antiseptický ochranný krém. Pokud obtíže přetrvávají, nebo jsou velkého rozsahu například i s krvavými prasklinkami, je vhodné navštívit lékaře.
„V klinické praxi se osvědčilo i již zmíněné větrání a použití protiplísňových preparátů. Pomoci ale může někdy i výměna typu plenek, změna pracího prostředku u látkových plen, změna kosmetiky nebo jednoduché režimové opatření – jemnější nanášení i odstraňování zbytků krémů ze zasažené oblasti. Výsledek pak může být viditelný třeba i v řádech hodin,“ uzavírá MUDr. Michaela Syrovátková z Nemocnice AGEL Nový Jičín.