Lékařka Nemocnice AGEL Nový Jičín radí, jak posílit na podzim imunitní systém u dětí | Nemocnice AGEL Nový Jičín
Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Lékařka Nemocnice AGEL Nový Jičín radí, jak posílit na podzim imunitní systém u dětí

11.11.2022

Imunita je schopnost organismu rozpoznat škodlivé vnější i vnitřní vlivy a účinným způsobem proti nim bojovat. Vzhledem ke zvýšené nemocnosti dětí převážně v podzimním a zimním období je ideální čas k posílení obranyschopnosti, a tím se připravit na nadcházející rizikovou sezonu, kterou charakterizují převážně respirační choroby.

Způsobů, jak posílit imunitu, je několik. Začněme od těch nejzákladnějších a mezi ty neodmyslitelně řadíme pravidelnou pestrou stravu s dostatkem vitaminů a vlákniny a dostatečný pitný režim. Vhodné je omezit konzumaci jednoduchých cukrů, které se dají nahradit např. cereáliemi, ovocem a zeleninou. Mezi další můžeme zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu jako například procházky, kolektivní hry a spoustu dalších aktivit, které posílí kardiovaskulární systém, pomohou v boji s obezitou a přispějí ke správnému držení těla a svalové koordinaci a tím ke zlepšení celkové fyzické kondice.

„Pro posílení imunity je taktéž vhodné podpořit střevní mikroflóru užíváním probiotik, zakysaných mléčných výrobků, a posílit tak činnost trávicího traktu. Neméně důležitá je spánková hygiena a psychická vyrovnanost. Nevyspalé a unavené dítě je více náchylné k potenciální infekci. V poslední době jsme svědky velkého boomu otužování. Není cílem, aby se dítě nořilo každý den do ledové kádě, ale začít postupně – doma pravidelně větrat, snižovat vlhkost, nežít v přetopeném prostředí, které je rájem pro roztoče, oblékat dítě přiměřeně počasí, použít např. více funkčních vrstev než jeden neprodyšný oděv, ve kterém se snadno zpotí a následně může prochladnout,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Jiříčková, lékařka dětského a novorozenecké oddělení v Nemocnici AGEL Nový Jičín.

Mnoho rodičů sáhne během chladného počasí po potravinových doplňcích a vitamínech. Během podzimního počasí je vhodné hlídat dostatečné množství omega mastných kyselin a vitamínů. „Velmi důležitý je vitamin C, jelikož ten si tělo není schopno samo vyrobit, proto je velmi důležité jej zařadit do stravy, ať už jak již bylo zmíněno výše konzumací ovoce, nebo vhodným potravinovým doplňkem. Na trhu můžeme najít celou řadu produktů jak ve formě sirupů, tak i kapslí s obsahem glukanů a vitamínů,“ popisuje MUDr. Kateřina Jiříčková a dodává, že tyto přípravky fungují na principu pomocníků imunitního systému v přípravě a samotném boji proti infekci.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: