Dětem chybí pohyb – především ten přirozený, upozorňuje fyzioterapeutka
3.3.2023
Převážná většina současných dětí se buď hýbe jen výjimečně, což významně podpořila nedávná koronavirová pandemie, nebo provozuje jednostrannou sportovní činnost. Obojí ve svém důsledku může být pro zdravý tělesný vývoj dětí neoptimální. Obyčejné hraní si na hřišti s vrstevníky, lezení po stromech a běhání okolo domu je naopak téměř vzácností. V důsledku nedostatku pohybu se pak už v dětském věku stále častěji setkáváme s nadváhou, obezitou i další problémy souvisejícími s pohybovým aparátem.
„Děti se dnes děli na dvě skupiny. První, ta menší, sportuje, a to buď profesionálně, v rámci zájmové činnosti, kde pod dohledem trenérů zdokonalují jednu konkrétní činnost, nebo sportují rekreačně s kamarády či rodiči. A druhá, větší skupina, dává přednost počítačům, mobilům, televizi, zkrátka pasivní zábavě. Nedávná pandemie, která s sebou nesla nejen absenci volnočasových aktivit, ale i hodin tělesné výchovy ve školách, celou situaci ještě zhoršila,“ říká Mgr. Eva Kopecká, vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Nový Jičín, s tím, že pohyb a jeho rozmanitost je pro správný tělesný vývoj stěžejní – a to bez ohledu na věk.
Pokud jsou dlouhodobě přetěžovány určité svalové skupiny, dochází k nerovnováze, která může vést jak ke zranění, tak i ke špatnému tělesnému vývoji. Ještě delší výčet negativních dopadů však má nedostatek pohybu, který dnes často vede k již zmiňované nadváze, nedostatku koordinace, vadnému držení těla, nižšímu podílu svalové hmoty a v pozdějším věku k následné disfunkci orgánových systémů.
„Pokud rodiče některý z uvedených symptomů pozorují a nejsou schopni do denního režimu dítěte vhodně zařadit přirozený pohyb nebo komplexní pohybovou aktivitu, může pomoci i fyzioterapeut, který nabídne komplexní přístup a zároveň dohlédne i na správné provádění jednotlivých cvičení. Nezbytnou součástí terapie je pak ze strany rodičů dohled a motivace dítěte, které jsou základem pro vytvoření si pozitivního vztahu k pohybu,“ říká Mgr. Kopecká s tím, že v Nemocnici AGEL Nový Jičín je možné poradenství jak v rámci zhodnocení psychomotorického vývoje menších dětí, tak i u větších dětí poradenství při sportu – a to i bez žádanky od lékaře, v rámci služeb pro samoplátce.
Za nejvhodnější pak považuje fyzioterapeutka nastavení zájmu o pohyb u dítěte ze strany rodičů, kteří jsou dítěti vzorem a příkladem. V rámci volnočasových sportovních aktivit by pak měl být kladen důraz na pravidelnost, hravost, týmovost a výběr konkrétního kroužku. Ten by měl respektovat fyzické předpoklady a zájem dítěte. Samotný obsah volnočasové aktivity by pak měl být pestrý a zahrnovat rozličné činnosti zaměřené na aktivitu celého těla. Důležitý je i čas na regeneraci a relaxaci.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL