Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

O nemocnici

Novojičínská porodnice vyhodnotila pololetí, mění se věková struktura rodiček

1.7.2024

Porodnice Nemocnice AGEL Nový Jičín uzavřela první pololetí letošního roku s celkem 227 novorozenci, kteří zde přišli na svět. Nejmladší a nejstarší letošní maminku dělilo 26 let.

Navzdory výraznému celostátnímu poklesu porodnosti v České republice, který podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně 11,4 %, zůstávají počty narozených dětí v novojičínské nemocnici relativně stabilní. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2023 činí letošních 227 novorozenců 5% pokles, což svědčí o trvalém zájmu rodiček o zdejší porodnici.

VĚKOVÁ STRUKTURA MAMINEK

Celoplošně průměrný věk prvorodiček i vícerodiček stoupá, v novojičínské porodnici to však není tak dramatické. Překvapivě se v průměru nejvíce dětí tento půlrok narodilo maminkám ve věku mezi 29. a 34. rokem. Před deseti lety to bylo obráceně a nejvíce dětí bylo ve věkové kategorii žen od 35 do 39 let. Nejstarší mamince bylo letos téměř 46 let. A počty nejmladších žen? Zatímco v roce 2014 v prvním pololetí přišly na svět 3 děti rodičkám do 18 let a jedno dítě do 19 let věku, letos se narodilo pouze 1 miminko mamince do věku 20 let a 3 děti do věku 21 let.

„Dle naší statistiky vidíme posun k lepšímu, ale i přesto je vzhledem k trendu dnešní doby věk rodiček stále vyšší. Běžně rodí i ženy nad 45 let. Nejčastěji je to z důvodu osobního a profesního rozvoje. Bohužel také dnes mnohem více párů řeší problémy s otěhotněním a podstupuje léčbu neplodnosti. Příčiny neplodnosti jsou vyrovnané na straně mužů i žen, naštěstí je ale dnes léčba velmi úspěšná,“ říká MUDr. Šárka Niemczyková, lékařka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín, s tím, že z lékařského hlediska je nejvhodnější věk na početí mezi 20. a 25. rokem.

Předností zdejšího pracoviště je Centrum pro léčbu endometriózy – onemocnění, které může mít vliv na možnost otěhotnění. Zdejší odborníci na endometriózu úzce spolupracují se specialisty na reprodukční medicínu a asistovanou reprodukci. Spolupracující kliniky reprodukční medicíny jsou úzce personálně propojeny s gynekologicko-porodnickým oddělením.

Dle primářky dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Michaely Syrovátkové může vyšší věk rodičky ovlivnit i zdraví dítěte. „S vyšším věkem matek statisticky významně stoupá pravděpodobnost chromozomálních vad u narozených dětí. Například riziko Downova syndromu je u 25letých rodiček 1/15 000, u 40letých 1/100 a 45letých 1/20. Dle dalších studií není bez rizika ani vyšší věk otců, statisticky stoupá pravděpodobnost vzniku psychických onemocnění jako např. schizofrenie či autismus, vyšší je také pravděpodobnost vzniku diabetu. Zároveň přibývá množství předčasných a komplikovaných porodů a z toho vyplývající následné zdravotní komplikace u takto narozených dětí,“ uvádí MUDr. Michaela Syrovátková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení, jež je i za hranicemi regionu známo pro špičkovou péči o novorozence. Jako velkou výhodu zde hodnotí rodičky stálou přítomnost dětských specialistů s přístupem k laboratornímu komplementu, díky čemuž je zajištěna vysoká úroveň odborné péče. Kromě nepřetržité laktační poradny je i zde samozřejmostí vynikající přístrojové vybavení pro novorozená miminka.


OBJEDNEJTE SE K PORODU, ZAVOLÁME VÁM:

OBJEDNAT SE


O porodnici Nemocnice AGEL Nový Jičín

O oblibě porodnice v Nemocnici AGEL Nový Jičín mimo jiné svědčí i ověřené recenze na Facebooku, kde rodičky osobně udělily v ověřených recenzích nejvyšší hodnocení 5 z 5. Kromě kvalitní péče oceňují maminky především klidnou atmosféru, individuální přístup, celodenní bufet zdravých potravin a výběr ze 3 druhů poledního menu. Rády také využívají rehabilitační péče před a po porodu (pro rodičky i miminka), relaxační vanu, aromaterapii, muzikoterapii a bylinnou napářku, či předporodní kurzy, kdy letos musela porodnice pro velký zájem přidávat další termíny.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: