Transfuzní oddělení v Nemocnici AGEL Nový Jičín láká dárce větším komfortem a výhodami

23.10.2020

Na větší komfort se nyní mohou těšit dárci krve i zdravotníci transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín. Díky devítiměsíční kompletní rekonstrukci oddělení, která si celkem vyžádala investici za 30 milionů korun, bylo vybudováno moderní odběrové středisko odpovídající potřebám současné medicíny. Epidemie koronaviru odběry nepřerušila, naopak krev od dárců potřebují v novojičínské nemocnici více než dříve. V zmodernizovaném objektu se nachází odběrové sály, čekárny pro dárce, laboratoř, sklady a skladovací prostory, kde je umístěna chladicí a mrazící komora, zázemí pro personál a sociální zařízení.

„Transfuzní oddělení má nyní zcela jiné dispoziční uspořádání vyhovující potřebám dárců i personálu. Ve veřejné části se nachází centrální recepce s vyvolávacím systémem, manipulaci materiálů mezi patry usnadní servisní výtah. Všichni jistě ocení fakt, že celý objekt je klimatizován,“ uvádí vedoucí provozu transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín Ing. Markéta Matušů s tím, že se zároveň zvýšil počet odběrových křesel, kdy je celkový počet 16. Dárci jistě ocení modernizaci prostředí, které je komfortnější než v minulosti. „Díky modernějším prostorám budeme moci rozšířit současnou dárcovskou základnu,“ sdělila vedoucí.

Na původním transfuzním oddělení byly pro určité činnosti již nevyhovující, stísněné prostory i starší sociální zařízení pro dárce i pro personál. „Během rekonstrukce se změnilo dispoziční uspořádání, zvětšil se jeden z odběrových sálů a pořídilo se nové vybavení, “ popsala Ing. Markéta Matušů. Novinkou na transfúzním oddělení je vyvolávací systém, přístrojové vybavení a separátory pro odběr plazmy. „S otevřením transfuzního oddělení je nově spojené i umožnění bezplatného parkování dárcům v těsné blízkosti odběrového centra,“ doplnil místopředseda představenstva Nemocnice AGEL Nový Jičín Ing.  David Koribský, MBAce.

Během rekonstrukce absolvovali dárci krve odběry v náhradních, ale zcela důstojných, prostorách naproti nemocnice v budově bývalé ústavní lékárny. „Děkujeme tak našim dárcům krve a krevních složek, že dárcovství nepřerušili a dál chodili i do těchto dočasných prostor. Věříme, že jsme pro naše dárce, kterých si nesmírně vážíme, vybudovali příjemné, moderní a hezké prostory, aby se u nás co nejlépe cítili a rádi se k nám vraceli,“ řekla vedoucí provozu s tím, že nemocnice pro dárce připravuje řadu dalších benefitů spojených s jejich pravidelnou návštěvou.

Novojičínské transfuzní oddělení je komplexní transfuzní farmakologické zařízení, je nositelem rakouské licence pro odběr lidské plazmy pro zpracování frakcionací na krevní deriváty pro státy Evropské unie. I když se kvalifikuje jako odběrové středisko bez konečného zpracování, počtem odběrů se blíží fakultním transfuzním zařízením. Celkový počet odběrů dosahuje od roku 2014 pravidelně téměř 15 000 darování ročně. „Krev a krevní složky od nás směřují nejen do naší nemocnice, ale i do zpracovatelského centra, kdy po zpracování putují do krevních bank nemocnic nejen v Moravskoslezském kraji,“ uzavřela Ing. Markéta Matušů.

Informace pro dárce krve:

Přihlásit či zaregistrovat k odběru krve se můžete zde: https://odbery.nnj.agel.cz/
Stránky oddělení naleznete zde: https://nemocnicenovyjicin.agel.cz/pracoviste/oddeleni/transfuzni-oddeleni.html