Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Dětská hematologie

Také dětští lékaři mohou v našem regionu konzultovat své pacienty. Většina krevních nemocí přivádí do naší ambulance děti s neurčitými potížemi jako jsou únavnost, časté infekty, hubnutí, nesoustředěnost, neprospívání. Tyto příznaky ve velké míře signalizují právě krevní onemocnění.

Krev zajišťuje v těle přepravu látek a plní důležitou ochrannou funkci. Protéká kolem každé žijící buňky a přináší nezbytné zdroje a odstraňuje odpad.

V jediné kapce krve se nacházejí miliony buněk, z nichž každá má svou přesnou úlohu. Červené krvinky jsou buňky, které přenáší kyslík. Situace, kdy krev není schopna přenášet kyslík, se nazývá chudokrevnost (anemie). Bílé krvinky – se svými jednotlivými podtypy, tvoří dohromady pohyblivou obrannou sílu, která chrání tělo proti infekci. A nakonec krevní destičky napomáhají srážení krve a ucpávají poranění drobných cév tím, že se slepí do pevné hmoty nazývané krevní zátka.

Pokud dojde z jakéhokoliv důvodu k narušení rovnováhy nebo vlastností  výše uvedených krevních buněk, může se nastartovat některé z krevních onemocnění, které bude vyžadovat léčbu nebo sledování dětského hematologa.

Jednotlivá vývojová období dítěte mají své typické projevy. V novorozeneckém a kojeneckém období děti trápí nejčastěji neprospívání, projevující se obvykle neklidem, bledostí, únavností malého pacienta. Mohou to být první příznaky chudokrevnosti (anemie) z důvodu sníženého okysličení tkání. Batole a dítě předškolního věku zase častěji podléhá onemocnění dýchacích cest a to při pobytu v dětských kolektivech. Na častých infektech se kromě chudokrevnosti mohou podílet odchylky v krevních buňkách zvaných bílé krvinky. U starších dětí se spíše setkáváme s poruchami v rámci dospívání – chudokrevnost při endokrinologických onemocněních (snížená funkce štítné žlázy, poruchy pohlavního vývoje či růstu), komplikace z uzávěru cév při hormonální léčbě.

V případě výskytu některého z příznaků možného krevního onemocnění je na rozhodnutí dětského lékaře, aby dítě doporučil k vyšetření hematologem.

zpět na úvodní stránku oddělení