Nenádorová hematologie | Nemocnice AGEL Nový Jičín
Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Nenádorová hematologie

Součástí činnosti Onkologického centra Komplexního onkologického centra Nový Jičín není jen diagnostika a léčba nádorových krevních onemocnění.

Na našem pracovišti provádíme také diagnostiku a léčbu dalších chorob, které nepatří do skupiny nádorových onemocnění.

Na prvním místě je to léčba chudokrevnosti (anémie). U nás nejvíce rozšířenou je anémie z nedostatku železa, kterou nacházíme většinou u mladších žen. Jsou to nejčastěji ženy se silnějším menstruačním krvá- cením a ženy těhotné. Anémie z nedostatku železa se objevuje v každé věkové skupině, často nás tato chudokrevnost upozor- ňuje na krevní ztráty ze zažívacího traktu, kdy je nutno rychle a intenzívně pátrat po příčině těchto ztrát. Úlohou specialisty – hematologa je vyšetřit, o jaký druh chudokrev- nosti (anémie) jde a nemocného odeslat ve spolupráci s prakti- ckým lékařem na další vyšetření, zejména vyšetření zažívacího traktu. Z dalších často se objevujících anémií jsou anémie z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové.

Důležitým úkolem pro hematologa při zjištění odchylek v krevním obrazu je vyloučení vážného krevního onemocnění, protože u mnoha jiných onemocnění nacházíme změny v počtu červených a  bílých krvinek i krevních destiček. Poruchy bílých krvinek a poruchy počtu krevních destiček často nacházíme kromě hematologických chorob zejména u různých zánětlivých, revmatologických, jaterních a dalších chorob.

Po zjištění příčiny odchylek v krevním obraze pak specialista – hematolog zahajuje cílenou léčbu těchto onemocnění.

zpět na úvodní stránku oddělení