Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Nenádorová hematologie

Součástí činnosti Onkologického centra Komplexního onkologického centra Nový Jičín není jen diagnostika a léčba nádorových krevních onemocnění.

Na našem pracovišti provádíme také diagnostiku a léčbu dalších chorob, které nepatří do skupiny nádorových onemocnění.

Na prvním místě je to léčba chudokrevnosti (anémie). U nás nejvíce rozšířenou je anémie z nedostatku železa, kterou nacházíme většinou u mladších žen. Jsou to nejčastěji ženy se silnějším menstruačním krvá- cením a ženy těhotné. Anémie z nedostatku železa se objevuje v každé věkové skupině, často nás tato chudokrevnost upozor- ňuje na krevní ztráty ze zažívacího traktu, kdy je nutno rychle a intenzívně pátrat po příčině těchto ztrát. Úlohou specialisty – hematologa je vyšetřit, o jaký druh chudokrev- nosti (anémie) jde a nemocného odeslat ve spolupráci s prakti- ckým lékařem na další vyšetření, zejména vyšetření zažívacího traktu. Z dalších často se objevujících anémií jsou anémie z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listové.

Důležitým úkolem pro hematologa při zjištění odchylek v krevním obrazu je vyloučení vážného krevního onemocnění, protože u mnoha jiných onemocnění nacházíme změny v počtu červených a  bílých krvinek i krevních destiček. Poruchy bílých krvinek a poruchy počtu krevních destiček často nacházíme kromě hematologických chorob zejména u různých zánětlivých, revmatologických, jaterních a dalších chorob.

Po zjištění příčiny odchylek v krevním obraze pak specialista – hematolog zahajuje cílenou léčbu těchto onemocnění.

zpět na úvodní stránku oddělení