Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Radikální prostatektomie (RAPE)

Jde o chirurgický přístup, kdy se odstraní celá prostata a semenné váčky. Obvykle se používá u mužů s lokalizovaným karcinomem prostaty. Mezi nejčastější pooperační komplikace patří poruchy erekce a do 10 % se vyskytuje i inkontinence moči. Po výkonu by mělo PSA klesnout na neměřitelné hodnoty.

Prostatektomie může být provedena různými technikami:

Otevřený chirurgický zákrok

Nejběžnějším typem prostatektomie je radikální retropubická prostatektomie. Řez je vedený na břiše a prostata je odstraněna zezadu stydké kosti. Chirurg poté napojí močovou trubici přímo k močovému měchýři, aby mohla moč odtékat.

Než si tělo zvykne na tuto novou situaci, chirurg vloží cévku nebo trubičku do močového měchýře. Moč bude automaticky odtékat pryč z močového měchýře, dolů močovou trubicí a do sběrného vaku bez vědomého ovládání svěrače. Cévka se zde ponechá po dobu asi jednoho týdne. 

Dalším typem chirurgického zákroku je radikální perineální prostatektomie, která se provádí méně často. Při tomto postupu chirurg provádí řez na hrázi (prostor mezi šourkem a řitním otvorem) a prostata je odstraněna zezadu.

Někdy je součástí radikální prostatektomie i lymfadenektomie, tj. odstranění mízních pánevních uzlin.

Operace šetrné k nervům (nerve sparing)

Při prostatektomii šetrné k nervům se chirurg dostane až k samotným okrajům prostaty s cílem nepoškodit erekční nervy, vedoucí podél stran prostaty. Pokud nemohou být nervy ušetřeny z důvodu postižení, je možné chirurgicky připojit nebo transplantovat nervy z ostatních částí těla ke koncům erekčních nervů.
Chirurgové až při zákroku zjistí, zda je možné použít metodu šetřící nervy. Nicméně zákrok šetřící nervy nabízí nejlepší šanci na zachování erekční funkce.


Laparoskopický zákrok

Při laparoskopii jsou vedeny velmi malé řezy či spíše vpichy do břicha, které fungují jako vstupy pro laparoskopické nástroje. Chirurg poté vkládá úzké nástroje vybavené kamerou, které mu dovolují zviditelnit a operovat na vnitřních orgánech bez otevření celého břicha. K potenciálním výhodám laparoskopické radikální prostatektomie patří: snížení intraoperačních krevních ztrát, zkrácení doby zavedeného močového katetru, menší pooperační bolesti, kratší doba hospitalizace, lepší kosmetický efekt a dřívější návrat k normálním aktivitám.


Robotická chirurgie

Jedná se též o laparoskopický přístup, ale chirurg ovládá ramena robota. K výhodám robotiky v chirurgii obecně patří trojrozměrný pohled a lepší přehled v dutině břišní a pánvi, větší rozsah pohybů nástrojů a ergonomický komfort pro operatéra sedícího za konsolou. Robotická chirurgie se stala za posledních 10 let velmi oblíbenou, kvůli menším řezům a kratšímu pooperačnímu zotavování.

zpět na úvodní stránku oddělení