Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

O prostatě

  1. Prostata
  2. Rizikové faktory pro vznik karcinomu prostaty
  3. Prevence
  4. Příznaky
  5. Skríning a biopsie

1. PROSTATA

Normální anatomie

Normální prostata je malá žláza zhruba velikosti vlašského ořechu (20 ml). Je uložená pod močovým měchýřem. Prostatou vede močová trubice z močového měchýře do penisu (obr.).

Semenné váčky jsou uloženy nad prostatou. Jsou to dvě malé žlázy produkující látky, které jsou součástí semene. 

Prostata se dělí do několika anatomických oblastí neboli zón. Ve velké většině rakovina prostaty vzniká ve vnější neboli periferní zóně prostaty poblíž konečníku. To je důvod, proč je vyšetření prostaty přes konečník užitečnou metodou.

Normální fyziologie

Prostata je důležitou součástí reprodukčního systému. Doplňuje látky, které usnadňují oplodnění, zejména dopravu a přežití spermatu. Enzymy jako PSA slouží k uvolnění semene, pomáhají spermiím dostat se k vajíčku během pohlavního styku. Sperma se ale netvoří v prostatě, nýbrž ve varlatech. Další látky tvořené v semenných váčcích a prostatě dávají spermiím energii, aby cestu k vajíčku zvládly. V době orgasmu a ejakulace se tekutina ze semenných váčků a prostatický sekret dostávají do močové trubice a tvoří společně semeno.
Prostata se běžně vyvíjí během dospívání pod kontrolou mužského pohlavního hormonu testosteronu. Většina testosteronu se tvoří ve varlatech, menší část v nadledvinkách. Prostata se může s rostoucím věkem zvětšovat a způsobovat tak obtížnější močení. Zvětšení je převážně charakteru nezhoubného (benigní hyperplazie prostaty).

Změny související s léčbou

Vzhledem k tomu, že prostata leží velmi blízko několika důležitým strukturám, může rakovina prostaty a její léčba narušit vylučování moči, stolice a také sexuální funkce.

Močová (vylučovací funkce)

Za normálních okolností svaly svěračů na spodní straně močového měchýře zůstávají pevně uzavřené. Zabraňují unikání moči z močového měchýře. Během močení se svěrače uvolní a moč odtéká z močového měchýře přes močovou trubici z těla ven.

Pokud je svěrač na spodní straně močového měchýře léčbou poškozen, může nastat určitá míra inkontinence neboli úniku moči.

Funkce střev

Poškození konečníku radiací nebo výjimečně operací, může způsobit střevní problémy, zahrnující řitní krvácení, průjem, časté nutkání, apod.

Sexuální funkce

Pokud jsou erekční nervy poškozeny, schopnost dosáhnout erekce je ztracená. Sexuální touha není ovlivněna, ale poškození nervů vede k erekční poruše (dysfunkci).


2. RIZIKOVÉ FAKTORY PRO VZNIK RAKOVINY PROSTATY

Rakovina prostaty je druhým nejčetnějším nádorem v mužské populaci a třetí nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění v mužské populaci západní Evropy. V České Republice je v posledních letech diagnostikováno každoročně asi 3500 nových karcinomů prostaty a kolem 1 350 mužů na něj umírá. Očekává se stálé prodlužování délky života mužů a tím také zvýšený výskyt rakoviny prostaty. Z tohoto důvodu rakovina prostaty představuje závažný zdravotní a společenský problém.

Zde je uvedeno několik hlavních faktorů, které ovlivňují míru rizika, bohužel některé z nich nelze ovlivnit.

Věk:

čím starší jste, tím je větší pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty. Ačkoliv jen jeden muž z 10.000 pod 40 let bude diagnostikován s tímto onemocněním, ve věku 40-59 let je to již 1 z 38 a ve věku 60-69 let dokonce jeden z 15. Ve skutečnosti více než 65% všech případů rakoviny prostaty je diagnostikováno až po 65. roce života.

Rodinná anamnéza / genetika:

muž, u jehož otce nebo bratra se vyvinula rakovina prostaty, má 2x větší pravděpodobnost, že se i u něj rozvine tato choroba. Toto riziko ještě narůstá, pokud rakovina byla diagnostikována u členů rodiny v mladším věku (pod 55 let) nebo pokud postihla 3 a více členů rodiny.

Rizikové faktory agresivní vs. pomalu rostoucí rakoviny

V posledních několika letech bylo zjištěno, že povaha rakoviny prostaty je různá. Agresivnější a smrtelné typy rakoviny pravděpodobně mají odlišné základní příčiny než pomalu rostoucí nádory.
Například zatímco kouření bylo považováno za rizikový faktor nízko rizikové rakoviny prostaty, může být rizikovým faktorem spíše u agresivní formy rakoviny prostaty. Stejně tak nedostatek zeleniny je spojen s vyšším rizikem agresivní rakoviny, ale ne nízko rizikové rakoviny.
BMI index je míra (ukazatel) obezity a není spojován s diagnózou rakoviny jako takový. Ve skutečnosti obézní muži můžou mít relativně nižší hladiny PSA než neobézní muži z důvodu zředění PSA ve větším objemu krve. Nicméně u obézních mužů je pravděpodobnější, že onemocní agresivní (formou).

Mezi další faktory agresivní rakoviny prostaty patří:

vysoká výška, nedostatek pohybu a sedavý životní styl, vysoký příjem vápníku, rodinná anamnéza.

Výzkum v posledních letech ukázal, že úprava stravy může snížit riziko vzniku rakoviny prostaty, snižuje šance návratu rakoviny prostaty, nebo napomáhá zpomalovat vývoj onemocnění.


3. PREVENCE

10 nejdůležitějších bodů pro prevenci rakoviny prostaty

Co můžete dělat, abyste předešli nebo oddálili (zpozdili) začátek choroby?

  1. Jezte méně kalorií (energeticky bohatých jídel) nebo více cvičte tak, abyste si udrželi zdravou optimální váhu.
  2. Snažte se udržet množství tuku, získaného z červeného masa a mléčných výrobků na minimu.
  3. Dávejte si pozor na příjem vápníku. Nepřijímejte doplňky stravy nad denní doporučenou dávku. Trocha vápníku je v pořádku, ale vyhýbejte se příjmu více jak 1500 mg vápníku denně.
  4. Jezte více ryb – výsledky z několika studií naznačují, že ryby mohou pomoci chránit před rakovinou prostaty, protože obsahují zdraví prospěšné tuky, obzvláště omega-3 mastné kyseliny. Vyhýbejte se trans mastným kyselinám obsažených v rostlinných tucích (margarínech).
  5. Snažte se do jídelníčku začlenit rajčata vařená s olivovým olejem, což se ukázalo jako prospěšné, bez čárky a brukvovitou zeleninu (brokolice, květák). Sója a zelený čaj jsou také teoreticky složkami jídelníčku, které mohou být nápomocné.
  6. Z mnoha důvodů se vyhněte kouření. Alkohol s mírou, pokud vůbec.
  7. Vyhledejte lékařskou pomoc při stresu, vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu a depresi.
  8. A co doplňky? Vyhněte se předávkování vitamíny z doplňků stravy. Pokud dodržujete zdravou životosprávu s obsahem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, ryb a zdravých olejů, nejspíš nebudete potřebovat multivitamin.
  9. Odpočívejte a užívejte si života. Snížení stresu v práci a doma zlepší vaše přežití a povede k delšímu a šťastnějšímu životu.
  10. Nakonec - ani snězení veškeré brokolice světa nezabrání riziku vzniku rakoviny prostaty. Pokud je vám 50 let, měli byste uvažovat o každoročním vyšetření rekta (konečníku) a testu na specifické antigeny prostaty (PSA).

4. PŘÍZNAKY

Mezi příznaky, které mohou upozornit na onemocnění prostaty patří:

  • častá potřeba močení, zejména v noci,
  • obtížný začátek močení a zadržování moči,
  • slabý nebo přerušovaný tok moči,
  • bolestivé nebo palčivé močení,
  • potíže s erekcí,
  • bolestivá ejakulace,
  • krev v moči nebo spermatu,
  • častá bolest nebo ztuhlost v dolní části zad, kyčlí nebo na stehnech.

Měli byste se poradit s lékařem, pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků.


5. ČASNÁ DETEKCE A SKRÍNING

(aktivní vyhledávání nemocných preventivním vyšetřením PSA)

Pro každého muže je důležité promluvit se svým lékařem o tom, zda-li je skríning rakoviny prostaty správnou volbou. V lékařské společnosti však neexistuje jednotný názor, zda je skríning u rakoviny prostaty jednoznačně výhodný. Ti, kteří obhajují pravidelný skríning, věří, že včasné nalezení rakoviny prostaty nabízí mužům více léčebných možností s potencionálně menšími vedlejšími účinky. Rozhodnutí o skríningu by mělo být individuální podle úrovně rizika konkrétního člověka, jeho celkového zdraví a životní vyhlídky.

Kdy začít se skríningem je všeobecně založeno na riziku jednotlivce. U mužů s průměrným rizikem se doporučuje zahájení odběrů prostatického specifického antigenu (PSA) a vyšetření přes konečník (digitální rektální vyšetření – DRE) ve věku od 50 let.

Skríning a biopsie

Skríning rakoviny prostaty může odhalit výsledky, které vybízejí lékaře k tomu, aby doporučil biopsii.
K základním skríningovým metodám patří vyšetření krve:

  1. test na PSA
  2. rychlost PSA (míra nárůstu postupem času)
  3. hustota PSA (PSA na objem prostaty)

odebrání rodinné anamnézy a vyšetření prostaty přes konečník (digitální zkouška).

Obecně platí, že nižší míra volného PSA (vyjádřeno v %) znamená vyšší riziko nalezení rakoviny při biopsii, stejně tak jako vyšší rychlost a hustota PSA. Poraďte se o těchto jednotlivých testech se svým lékařem, abyste učinili taková rozhodnutí, která jsou pro vás nejlepší.

zpět na úvodní stránku oddělení