Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Porodnické oddělení

Co zařídit po odchodu z porodnice

Stručný seznam záležitostí, které je třeba vykonat po propuštění z porodnice.


1. Úřední záležitosti:

Vystavení rodného listu dítěte
K porodu přinesete oddací list (stačí kopie) nebo prohlášení o určení otcovství. Tyto dokumenty porodnice po porodu zasílá na matriční úřad v Novém Jičíně. Rodný list spolu s oddacím listem (nebo kopie) vám přijde poštou na adresu trvalého bydliště. Pokud tyto doklady nejsou dodány, matriční úřad vás bude kontaktovat.

Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny
novorozenec je dnem narození automaticky pojištěn u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte.  Na pracovišti okresní pobočky příslušné zdravotní pojišťovny je však nutné provést registraci dítěte do 8 dnů (zákonná lhůta). Potřebujete k tomu doložit rodný list dítěte.

Kopii rodného listu dítěte
Odevzdat na mzdovou účtárnu vašeho zaměstnavatele (nebo na Správu sociálního zabezpečení) pro slevu na dani.

Žádost o porodné
Rodina u prvního dítěte může zažádat o porodné na místě Státní sociální podpory při Úřadu práce v místě trvalého bydliště. Formuláře k žádosti naleznete i zde: Žádost o porodné


2. První vyšetření pediatrem

Telefonicky ihned po návratu z porodnice informujte dětského lékaře miminka (kterého jste si vybrali a kontaktovali již před porodem), a domluvte si datum prvního vyšetření.


3. Mateřská a rodičovská dovolená

Po skončení mateřské dovolené (která trvá u maminky s jedním dítětem 28 týdnů) je nutné zažádat svého zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené.


OBJEDNEJTE SE K PORODU DO NOVÉHO JIČÍNA, ZAVOLÁME VÁM:

OBJEDNAT