Co znamená léčba cytostatiky - chemoterapie?
Chemoterapie je jeden ze způsobů protinádorové léčby využívající léků ze skupiny cytostatik. Cytostatika ničí hlavně buňky nádorové, ale i některé zdravé buňky. Proto může být aplikace chemoterapie provázena některými nežádoucími účinky.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky chemoterapie patří:
- únava, slabost
- pokles krvetvorby, snížení počtu:
- bílých krvinek (důsledkem je zvýšené riziko infekce různých orgánů)
- červených krvinek (projevující se dušností, únavou, bolestí hlavy, ev. zhoršením činnosti srdce)
- krevních destiček (se zvýšeným rizikem krvácení z nosu, vzniku kožních podlitin, přítomnosti krve v moči či ve stolici, vzácně může dojít ke krvácení do vnitřních orgánů)
- ztráta vlasů (závisí na typu podané chemoterapie, zpravidla je přechodná)
- postižení kůže a nehtů (zarudnutí, zdrsnění, vysychání, svědění a změna barvy kůže, lomivost nehtů, vzácně vznik hnisavých puchýřků či vřídků)
- nevolnost a zvracení (obvykle zvládnutelné podáním antiemetických léků)
- reakce sliznice dutiny ústní a krku (pálení, bolesti při polykání, vznik aftů, výjimečně krvácení)
- průjem (častější stolice někdy provázené křečemi či bolestmi břicha, vzácně s příměsí krve, při delším trvání vzniká riziko odvodnění organismu)
- zácpa
Délka trvání i stupeň nežádoucích účinků je individuální, závisí na druhu a množství podaných léků i na stavu organismu. Většinou mají krátkodobý charakter, výjimečně mohou zanechat i trvalé poškození orgánů. Někdy si mohou vynutit i přerušení léčby.
Velkou výhodou našeho zařízení je možnost spojení léčby zářením a chemoterapie, kdy dochází k vzájemnému potencování jednotlivých metod. Tato metoda se nazývá konkomitantní chemoradioterapie. Je používána hlavně u nádorů trávícího traktu, nádorů hlavy a krku, nádorů plic, gynekologických nádorů. Metoda vyžaduje dobrou podpůrnou léčbu pod vedením zkušeného týmu lékařů a sester. K aplikaci chemoterapie slouží chemostacionář. Většina pacientů je léčena ambulantně.
zpět na úvodní stránku oddělení