Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Bolest ucha u dětí

Příznaky:

Dítě nejčastěji 1-7 let, zahleněné (rýma), teplota (může být bez teploty), sahá si na ucho (pokud je malé, nemusí), ev. pozorujete výtok z ucha (po prasknutí bubínku). Bolest při tlaku na ucho není typickým příznakem (většinou pláčou všechny děti-  i když zánět ucha nemají).

Co dělat:

odat analgetika/antiflogistika (Nurofen), vyčkat cca půl hodiny na efekt. Pokud je noc, je lepší nechat dítě spát a na ORL při přetrvávajících potížích zajít ráno. Riziko zanedbání stavu při několik hodin trvající nemoci je minimální.

V čem Vám pomůže lékař:

Při akutním ošetření na pohotovosti může dítěti od akutní bolesti promoct tzv. „píchnutím“, paracentesou bubínku – při kterém vyteče hnis ze středouší – a dítěti se uleví. Dle toho jak je dítě staré, jestli je zánět hnisavý apod. může nasadit ATB – ty ale zaberou často až za 2-3 dny. Kapky do ucha se píší při počínajícím zánětu, mají pouze podpůrný efekt.

Možná rizika:

akutně dítě ohroženo není, nicméně při několik dnů trvajícím, hnisavém zánětu je možný vznik zánětu mozkových blan. Zánět rozhodně není dobré podcenit: při 2 dny trvajícím zánětu ucha s výtokem, horečkami vyhledejte ORL lékaře!!!)

Riziko píchnutí ucha:

pro bubínek píchnutí ucha není ideální, nicméně jedná se o menší zlo, než zákrok v indikovaných případech neprovést (může dojít k jizvení za bubínkem s poškozením sluchu, nemluvě o pokračujících bolestech dítěte, nutnosti opakované ATB léčby apod.)

„LASER“: není 98% ORL lékařů doporučován. U svého dítěte bych jej nepoužil.

Časté chyby rodičů:

začne bolet ucho, okamžitě jedou do nemocnice (bez toho aby podali něco proti bolesti). Dítě tedy trpí bolestí celou cestu do nemocnice. Lékař často diagnostikuje jen počínající zánět, předepíše kapky (mají spíše doplňkový efekt-  důležitější je Nurofen, péče o rýmu).

Prevence:

Zánět vzniká jen u dětí s rýmou – tj. pokud rýmu nemá, zánět nedostane (smrkat, odsávat ev. přechodně nosní kapky, zdravý životní styl – péče o imunitní systém). Při alergické rýmě jsou doporučovány léky na alergii, ev. nosní spraye s kortikoidy. Dnes je již součástí očkování také vakcína proti pneumokokovi – chrání ovšem jen proti jedné bakterii (zánět je způsoben i dalšími bakterimi a hlavně viry). Při trvalé úporné rýmě a častých zánětech ucha je ve 3 letech věku dítěte zvažována adenoidektomie (odstranění „nosní mandle“)


Daný postup je v souladu s tím, jak by ORL lékaři postupovali u dětí vlastních

zpět na úvodní stránku oddělení