Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Cizí tělesa v ORL oblasti

Obsah


Cizí těleso v nose a uchu

S cizími tělesy v nose či uchu se potkáváme často, typicky u dětí ve věku 2-5 let. Jedná se o různé plastové či kovové kuličky, kostičky, kousky stavebnic či jiné drobné hračky a díly, tělesa organického původu - kukuřice, popcorn, čočka... u dospělých nacházíme v uších kousky zatlačené vaty, mazové zátky, v letním období hmyz... Nebezpečné je vdechnutí cizího tělesa, kdy může dojít k dušení. Tělesa zapadlá hlouběji do dýchacích cest řeší na plicním (pohotovost – Ostrava Poruba)

Co dělat

Cizí těleso v uchu dítě akutně neohrožuje – to z nosu je dobré odstranit co nejdříve, protože hrozí jeho vdechnutí. Je možné vytáhnout jej doma, ale pozor, může dojít k většímu zatlačení / zaklínění tělesa! Hrozí dále poranění sliznic nosu či ucha. Na místě je vyšetření na ORL ambulanci.

V čem Vám pomůže lékař

ORL ambulance disponuje jemnými nástroji  (háčky, pinzety, odsávačka, mikroskop, vyplachovací zařízení) k odstranění cizích těles. Pokud dítě při zákroku nespolupracuje, je nutné cizí těleso vytáhnout v analgosedaci či celkové anestezii.


Cizí těleso v cestách polykacích

Nejčastěji se jedná o polknuté mince či jiné drobné kovové předměty - části rovnátek či zubní protetiky, dále o uvíznuté sousta masa, kostí (drůbež). Pokud je cizí těleso rentgen kontrastní (zub, kov nebo, ale i lego), provádí se rentgenové vyšetření. Když projde cizí těleso do žaludku, vyloučí se většinou již přirozenou cestou. Pokud se prokáže zaklínění v dolní části hltanu či horní části jícnu odstraňuje ho ORL lékař, zaklínění v dolní části jícnu řeší gastroenterolog.

Obzvláště závažné je polknutí plochých baterií (hlavně malé děti), u kterých hrozí poleptání cest polykacích s následným možným rozvojem krvácení či závažného zánětu. Zde je nutné odstranění tělesa okamžitě a jedná se o minuty!!!


Mazová zátka - „ŠPUNT“ v uchu (zevním zvukovodu)

Ušní maz se tvoří v mazových žlázkách v zevním zvukovodu, má ochrannou funkci pro zevní sluchové ústroji. U některých lidí dochází k jeho nadměrné tvorbě (jedná se ale zcela o fyziologický / normální stav) který v kombinaci s nadměrným ochlupením v zevním zvukovodu nebo úzkým zvukovodem vede k zhoršené, jinak samočistící schopnosti zevního ucha.

Typicky se jedná o opakované obtíže, lidé si navíc často zhoršují tento stav laickým, nekontrolovaným čištěním uší vatovými smotky, ušními svíčkami - dochází k „napěchovaní“ mazu před bubínek a ucpání zvukovodu projevující se jako zhoršený sluch.

Pokud není tento stav komplikován zánětem zevního zvukovodu, není důvod k vyšetření na ORL pohotovosti. Ušní maz Vám odstraní v pracovní dny ve všeobecné ORL ambulanci.

Prevenci tohoto stavu představuje nečistit uši vatovými smotky, ušními svíčkami, apod. Maximálně si můžete vyčistit růžkem ručníku ušní vchod. Při opakovaných obtížích doporučujeme volně prodejné preparáty na bázi olivového oleje a občasné vyčištění uši u odborného lékaře v běžné pracovní době.


Rybí kost zapíchlá v krku

S pocitem zapíchlé rybí kosti v krku se potýkáme celoročně s typicky častějším výskytem v období mezi vánočními svátky a novým rokem. Rybí kosti jsou malé, tenké a velice snadno se můžou zapíchnout do cest polykacích, nejčastěji se jedná o patrovou či jazykovou mandli

Jak Vám může lékař pomoct?

Prohlédnutím hltanu (eventuálně s použitím speciální optiky) lékař potvrdí či vyloučí přítomnost zapíchlé rybí kosti. V případě, že se kost najde, odstraní ji chapáčkem. Častým nálezem bývá i stav podráždění hltanu bez nálezu kosti (poškrábaní kostí, zapíchnutí tak, že není vidět, překrytí slinami), v případě, že tento stav nastane, ORL vyšetření může být zopakováno v průběhu následujících dnů.

Jaká je prevence?

Pomalu  jíst, nejíst hltavě, sousto důkladně prožvýkat, dětem kosti z potravy odstranit.

Rizika:

Rybí kost, i ta ponechaná v mandli patrové, většinou nezpůsobí závažný zánět a při polknutí drobnější kosti tato projde většinou volně do žaludku. POZOR, větší kosti – převážně hovězí, vepřové mohou roztrhnout stěnu jícnu a je nutné ji co nejdříve vytáhnout v celkové anestezii!!


Náhodné požití chemikálii

Náhodné požití chemické látky může být velice závažným stavem, který může člověka i ohrozit na životě. Často se jedná o náhodné požití chemické látky (ředidlo,  herbicidy, louh, čistící prostředky, kyseliny) které byly přelité do obalů od potravin - flašky od limonády, minerálek, piva...

První pomoc

  • pokud se jen dostala do dutiny ústní a nenastalo polknutí: výplachy čistou vodou a  vyhlednání lékařské pomoci
  • při polknutí, zapít čistou vodou 100-200 ml, ihned! – po 2 minutách již toto nemá smysl. vyhledat lékařskou pomoc
  • nevyvolávat zvracení
  • nepodávat jídlo, léky ani živočišné uhlí
  • k lékařskému ošetření přinést obal od chemikálie

Jak Vám pomůže lékař?

Lékař zkonzultuje druh polknuté látky s toxikologickým centrem a doporučí Vám správný postup (záleží na druhu polknuté látky) - může se jednat o dietní a režimové opatření nebo hospitalizaci, vyšetření polykacích cest kamerou, výživa nasoenterální sondou, ale i intubaci  - zajištění dýchacích cest, antibiotickou léčbu atd.

Prevence

  • důsledné uschovávání chemikálii mimo dosah dětí,
  • opatrná manipulace s chemikáliemi - ochranné prostředky - brýle, rukavice, oděv, správné větrání
  • NIKDY nepřelévát chemikálie do obalů od potravin!

Bodnutí hmyzem do oblasti hlavy a krku

zejména v letním období se setkáváme se poraněním bodnutým hmyzem - vosa, včela, sršeň…

Co dělat?

pokud člověk není alergický na bodavý hmyz, stačí poštípané místo na kůži vydesinfikovat běžně dostupnou desinfekcii, v případě včelího bodnutí odstranit žihadlo, chladit, potírat Fenistil gelem, pokud máte k dispozici, můžete si vzít tabletku antihistaminika (Zyrtec, Zodac, apod).... pokud se Vám nebude špatně dýchat, mluvit a stav se upraví, není návštěva lékaře nutná

  • pokud jste měl/a v minulosti alergickou reakci ( či anafylaktickou rekci) na bodavý hmyz, pravděpodobně jste vybaven/a adrenalinem v injekční podobě a volejte RZP
  • v případě požití hmyzu - typicky ve sladké limonádě, pivu...a poštípnutí do dut. ústní, jazyka, hltanu, hrtanu neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc, kromě anafylaktické reakce může dojít k otoku sliznic cest dýchacích, dušení

Klíště v oblasti hlavy a krku

  • klíště je potřebné odstranit co nejrychleji po jeho objevení a to v celku
  • klíště nezakapávejte olejem
  • neideálnější je odstranění za pomocí pinzety nebo speciálního podebíráku na klíště (lze koupit ve zverimexu)
  • po odstanění klíštěte místo kde bylo přisáto vydezinfikujte alkoholovou desinfekcí
  • klíště po odstranění usmrťte (rozmáčkněte zabalené v papíře, spalte…)
  • místo po přisátí sledujete, pokud vznikne kolem něho zarudlý, zvětšující se flek s centrálním vyblednutím, navštivte neodkladně kožního či praktického lékaře, v případě rozvoje bolestí hlavy, horeček - neurologa
zpět na úvodní stránku oddělení