Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Pracoviště

Rozvaha primáře nad zneužíváním pohotovosti a rizika pro ostatní pacienty

Čím dál častěji se setkávám s tím, že pacienti přichází na pohotovost ne pro akutně vzniklé, závažné potíže, ale proto, že jindy nemají čas své zdravotní problémy řešit…

Dovolte mi abych Vám vysvětlil, proč je toto zneužívání pohotovosti rizikové a to především pro samotné pacienty a proč je lepší využít standartní ordinační hodiny…

  • Lékaři nedělají na směny. Když přijdete na pohotovost v deset večer, je lékař většinou již 16 hodin v práci. Aby byl soustředěný na závažné zdravotní problémy (dušení, krvácení, ale i bolest ucha dítěte), neměl by být zneužíván pro zdravotní vyšetření a výkony, které trvají několik dnů, nezhoršují se či nejdou vyšetřit následující den dopoledne. Lidé, kteří takto zneužívají pohotovost, ohrožují pacienty, kteří pohotovostní ošetření skutečně potřebují. A to tím, že lékaře „unaví“. Představte si jak vypadáte Vy po 20, 24 hodinách v práci.
  • V průběhu dopoledne není lékař sám. Navíc má k sobě rovněž čerstvý tým odborníků (z ARO, rentgenu či z jiných oddělení). Spousta vyšetření (například sluchu – audiometrické vyšetření) se na pohotovosti neprovádějí vůbec. I to, jestli dělat, či nedělat operaci v odpoledních, večerních či nočních hodinách rozhodujeme dle vážnosti případu. A to ne proto, že by se nám nechtělo, ale z důvodu, že vzniká (celosvětově) prokazatelně méně komplikací při operacích v dopoledních hodinách – u těch, které provádí odpočinutý tým.
  • Lékař nemá na starosti pouze ambulanci. Na oddělení mu leží pacienti po často velkých operacích. Potřebují jej odborníci z jiných oddělení ke konziliárním vyšetření. Mějte prosím strpení, i když Vás něco bolí.

Pochopení na obou stranách je základem spolupráce. Vy jste rádi, když narazíte na lékaře, který je nejen dobrým odborníkem, ale je také příjemný a má pochopení pro Vaše problémy. Lékaři také raději komunikují s lidmi, kteří nejsou arogantní a mají pochopení i pro ev. únavu lékaře.

zpět na úvodní stránku oddělení