Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍ Jsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 556 773 111

Adenotomie plasmou

Odstranění nosní mandle (adenotomie) pomocí plazmové koblace

Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Nemocnice AGEL Nový Jičín, a.s. nabízí pacientům možnost odstranění nosní mandle pomocí plazmové koblace. Koblace (z anglického cold ablation – coblation, studená ablace) je šetrný způsob chirurgického odstranění tkání pomocí plazmového skupenství o nízké teplotě, kdy se výrazně snižuje riziko termického poškození svalů a nervů (na rozdíl od konvenční elektrokoagulace nebo laseru)

Naše pracoviště se i touto cestou snaží nadále rozšiřovat spektrum operačních výkonů a poskytovat moderní péči pacientům v našem regionu a širokém okolí. Tento druh operací byl doposud doménou především pražských ORL pracovišť (FN Motol, FN Královské Vinohrady, Všeobecná FN, FortMedica). Dr. Kalivoda, provádějící tento chirurgický výkon v Novém Jičíně, má již více než 10leté zkušenosti s operací „nosní mandle“, ať již metodou „klasickou“ shaverem či právě plasmovou koblací.

Operace touto metodou je v současnosti nejšetrnějším způsobem odstranění nosní mandle. Provádí se v celkové anestezii (narkóze) a endoskopicky (s použitím kamery a TV řetězce) jako běžný typ takovéhoto výkonu s tím rozdílem, že tkáň zvětšené nosní mandle se odstraní s použitím plazmové sondy. Ta na svém konci generuje plazmu o teplotě 40 až 70 °C, díky které dochází k denaturaci bílkovin a následnému odsátí tkáně nosní mandle.

Výhodou této metody, která je časově jinak srovnatelná z běžnou operací pomocí tzn. studených nástrojů (kyret), je menší traumatizace tkání nosohltanu, krční páteře, operační pole je téměř bezkrevné a dobře přehledné, což pro pacienta přináší benefity ve formě menší pooperační bolestivosti, menšího pooperačního krvácení, sníženého rizika opětovného dorůstání mandle a také rychlejší rekonvalescence.

Plazmová koblace je zákrok, který není hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Zájemci si tak připlatí za použití koblační sondy (viz ceník nemocnice).

Bližší informace lze získat na naší ORL ambulanci, kde se zájemci mohou objednat na kartotéce osobně, nebo telefonicky na čísle 556 773 637.

zpět na úvodní stránku oddělení